Artistik anatominin çağdaş Türk resim sanatında yeri
Artistic anatomy and its application in contemporary Turkish art
  1. Tez No: 92044
  2. Yazar: GÜNSEL CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ARTİSTİK ANATOMİNİN ÇAĞDAŞ TÜRK RESİM SANATINDA YERİ Günsel CEYLAN Resim /Wsana-t t>âlt Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: YrdDoç.Mustafa TOPRAK Artistik Anatomi, sanat tarihi içinde bilimsel bir gelişim izlemiştir. Resim sanatı içindeki bu gelişim, 20. yy. sanat eğitimi şekillendiren bir yapı oluşturmuştur. Sanat eğitimi kurumlarında, Artistik Anatomi derslerinin konulması, bunun bir göstergesidir. Türk resim sanatında, insan figürü, dini nedenlerle görülmemektedir. İnsan figürü, Tazimatla başlayıp, Cumhuriyet dönemi, Artistik Anatomi için, altın çağ olmuştur. Artistik Anatomi, Türk resim sanatının çağdaş çizgisini belirlemiştir. Türk resim sanatı, insan figürünün anatomik yapısından yararlanmadığı sürece gerileyecektir. Artistik Anatomi, insanı tanımak, doğayı incelemek adına bilim ile eş güdümlü gelişmiştir. Sanat eğitimi alan öğrenciler ve sanatçılar bu temel bilgiyi araştırmalı ve incelemelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the history of art, artistic anatomy has shown a scientific development which has shaped the art education of the 20. th century. This new phenomenuon has been reflected in the implementation of antistic anatomy courses in the art education syllabuses. Human forms have rarely been used in the Turkish Drawing Art due to religion. They first appeared on the scene during the Ottoman Political Reformation of 1939. After the Turkish Independence was declared in 1923, the artistic anatomy has experienced its golden age and has become the indicator of the moderm Turkish drawing art. The modern Turkish Drawing Art will not develop unless it benefits from the human anotomy Artistic Anotomy has developed with science at the same time. Every artists having art education should search and examine this basic knowledge.