Otel işletmelerinde örgüt kültürü -Falez Otel'de örgüt kültürü araştırması-
The Culture of organization in hotels -A sample research in Falez Hotel-
  1. Tez No: 92043
  2. Yazar: ARZU ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU OTEL İŞLETMELERİNDE ÖRGÜT KÜLTÜRÜ -FALEZ OTEL'DE ÖRGÜT KÜLTÜRÜ ARAŞTTRMASI- Arzu ALTÜNAY Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde süratli değişimlere sahne olan hizmet sektöründe rekabet gücüne sahip olabilmek ve mücadeleden galip çıkabilmek için işletmelerin, amaç, strateji ve politikalarının oluşmasında ve başarılarında önemli bir etken olan, dolayısıyla da rekabet üstünlüğü sağlayan, örgüt kültürü gibi bir güce ihtiyaçları vardır. Örgüt üyelerinin davranışlarını şekillendiren değer, norm, inanç, alışkanlık ve semboller sistemi olarak tanımlanabilen örgüt kültürü, özellikle işletmelerin Toplam Kalite kavramına yöneldiği zamammızda örgütlerin amaçlarına ulaşmalarında onlara ışık tutacaktır. Bunun bir yansıması olarak hizmet sektöründe önemli bir yer işgal eden otel işletmelerinde gelişen kavramlara paralel olarak, hızla ilerleyen teknoloji ile birlikte örgüt kültürü de giderek artan bir değer olmaktadır. Bahsi geçen anlayış çerçevesinde yapılan bu çalışmada öncelikle genel anlamda oteller ve örgüt kültürü kavramları üzerinde durulmuş, daha sonra örgüt kültürü kavramı otel işletmelerine uyarlanmış ve son olarak da, verilen bu teorik bilgiler doğrultusunda Falez Otel'de var olan örgüt kültürü seviyesinin belirlenmesine yönelik bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In order for enterprises to have the strength to compete and to come out of the struggle as the winner in service sector that's experiencing rapid changes currently due to the information century we are in, a power like organizational culture which is a vital agent not only in forming their purposes, strategies and policies but also in determining their success and which consequently provides them with superiority in competing is desperately needed. Organizational culture which may be described as the values, norms, beliefs, customs and symbols system that forms the behaviors of the organization members, will enlighten the enterprises to reach their goals especially now when the enterprises are heading for concept of Total Quality. As a result, with the fast developing technology, organizational culture also becomes a growing value in parallelism with the concepts progressing in hotel enterprises that are of paramount importance in service sector. In this study - made along the perception mentioned - hotels and organizational culture concept are focused on first, and then the concept of the theoretical information given in order to determine the level of organizational culture available at Hotel Falez.