İş ve teknik eğitimi dersinde, işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin etkililiği
The Effectiveness of learning method based on cooperative learning at profession and technical training
  1. Tez No: 92045
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU ÎŞ VE TEKNİK EĞİTİMİ DERSİNDE İŞBİRLİĞİNE DAYALI ÖĞRENME YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ Süleyman AKPINAR Eğitim Bilimleri (Eğitim Teknolojisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Şefik YAŞAR Bu araştırma, iş ve teknik eğitimi dersinde işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi kapsamındaki 'jigsaw' tekniğinin, öğrenme ve beceriye dönük davranışların gerçekleşme düzeyindeki etkililiğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öntest - sontest kontrol gruplu model uygulanmıştır. Araştırmalım deneklerini Muğla / Yatağan TEK. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulu yedinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma 1998-1999 öğretim yılının ikinci döneminde yapılmıştır. Araştırmanın uygulamasına geçilmeden önce ölçme aracı deney ve kontrol gruplarına öntest olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki denkleştirme, anket, öntestten elde edilen bulgular ve karne notlan gözönünde bulundurularak gerçekleştirilmiştir. Öntestin uygulanmasından sonra“Basit Elektrik Devreleri ve Elektrik Tesisatçılığı ”ünitesi ile ilgili giriş düzeyinde bilgiler her iki gruba öğretmen tarafından verilmiştir. Kontrol grubuna geleneksel yöntemle öğretim uygulanırken, deney grubuna işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Uygulama bitiminde her iki gruba sontest uygulanarak bilişsel öğrenme düzeyleri ölçülmüştür. Sontest uygulamasından sonra ünitenin uygulama çalışmaları bölümüne geçilmiş ve iki hafta süren“Elektrik Tesisatçılığı”uygulama çalışmaları sonunda, 11beceriye dönük davranışların gerçekleşme düzeyi 'davranışsal basan testi' uygulanarak ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır: 1. Öğrenci bilişsel başarıları bakımından jigsaw tekniği, geleneksel öğretimden daha etkilidir. 2. Öğrencilerin beceriye dönük davranışlarının gerçekleştirilmesi düzeyi bakımından jigsaw tekniği, geleneksel öğretimden daha etkilidir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was made for determining one of the learning method which is based on cooperative learning, jigsaw, effects on measuring the theorical training and measuring the behaviours that are tend to skill. In the research, pre-post test controlled group model was used. The subjects of the research were the seventh grade pupils of Muğla / Yatağan TEK.M. Akif Ersoy primary training school. The research was made during the second term of the educational year of 1998/1999. Before implementation, the test was applied first to the measuring tools experimental and control groups as a pre-test. Based on the results of the pre-tested experimental and control groups and their report card grades a balanced evaluation was formed. After the pre-test, fundamental knowledge in“Basic Electric Circuits and Electrical Installations”were transferred to the two groups by teacher. While teaching in the traditional way to the control group, the jigsaw technique was applied to the experimental group. After this experiment both groups were post- tested and their learning capacity level was measured. After the post-test was begin the practical work of unite and the end of two weeks of practise“Electrical Installations”the reality of practical skill with practical performance test. ivThe main conclusions of this research are as follows: 1. The technique of jigsaw is more effective than traditional training from the wiev of the students theorical success. 2. The thecnique of jigsaw is more effective than traditional framing for determining the level of students behaviours that are tend to success.