Türkiye'de Adem-l Merkeziyat düşüncesinin doğuşu ve gelişimi
  1. Tez No: 92047
  2. Yazar: A. TAHSİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
YÜKSEK LtSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE ADEM-I MERKEZİYET DÜŞÜNCESİNİN DOĞUŞU VE GELİŞİMİ A. Tahsin Yıldırım Tarih Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Prof. Dr. İhsan Güneş Türkiye'de adem-i merkeziyet düşüncesinin kökeninde Mithat Paşa yatmaktadır. Mithat Paşa adem-i merkeziyetçi görüşleriyle kendinden sonraki bu idari sistem savunucularma öncülük etmiştir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğunda adem-i merkeziyetin en önemli savunucusu Prens Sabahattin olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu 'nun kötü gidişatını önlemek için özellikle Tanzimat Dönemi 'nden itibaren idari yönetim açısından yeni nizamnameler çıkarılmıştır. Ancak bu düzenlemeler imparatorluğun yıkılmasını engelleyememiştir. n. Meşrutiyet Dönemi 'nde basmda adem-i merkeziyet düşüncesi yoğun bir şekilde tartışılmıştır. Öyle ki bu tartışmalar siyasi partilerin programlarına bile yansımıştır. Yeni Türkiye Devleti'nin kuruluş aşamasında I. TBMM idari bakımından adem-i merkeziyete önem vermiştir. Nitekim bu durum 1921 Anayasa'sına da yansımıştır. 1924 Anayasası'nda ise daha bir merkeziyetçi açıdan yerel yönetimler ele alınmıştır. Ancak genç Türkiye Cumhuriyeti 'ni çağdaş bir yapıya ulaştırmak için yerel yönetimlere önem verilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mithat Pasha was the guide of the idea of decetralization in Turkey. Mithat Pasha's decetralization idea was a guide for the other members who defended the administration system. Especially he was a real guide for Prens Sabahattin in the Ottoman state. To prevent the bad course of the event, the administration management decided to arrange a new regulations but they couldn't abstract the ruin. In the second constitutional gowernment time, the decetralization system was thickly discussed by the press. They were so important that the parties took them to their schedules. In the foundation phase of the new Turkish gowernment, took care of the decetralization idea. That situations reflected to the contitution of 1921. In 1924 constitution, local administration managements were takenup seriously by the decetralizations. Making the new Turkish republic more contamporary the sournment took care of the local administration management. m