Endüstriyel örgütlerde davranışsal açıdan karar stillerinin belirlenmesi ve bir uygulama örneği: Ford Otosan A.Ş.
Determining behavioral decision styles and an application: Ford Otosan A.Ş. case
  1. Tez No: 92046
  2. Yazar: AYÇA ŞAKAR TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ ENDÜSTRİYEL ÖRGÜTLERDE DAVRANIŞSAL AÇIDAN KARAR STİLLERİNİN BELİRLENMESİ VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: FORD OTOSAN A.Ş. Ayça SAKAR TÜMER İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof.Dr.Enver ÖZKALP Endüstriyel örgütlerin sayısındaki hızlı artış, dolayısıyla rekabetin artması, örgütlerde farklılığı yaratan yönetici kavramını ön plana çıkarmıştır. Yöneticiler, bu farklılıkları aldıkları kararlarla yaratabilirler. Doğru ve zamanında alınmış bir karar, örgütü rakiplerinin çok önüne geçirebilir. Ya da tersine yanlış ya da yavaş alınmış bir karar da örgütü çok gerilerde bırakabilir, hatta çökmesine neden olabilir. Kısaca örgütleri yaşatan, iyi ya da kötü durumda olmalarını sağlayan unsur, hep alınan kararlardır. Bu kararların nasıl alındığının ve ne gibi bağımsız değişkenlerden etkilendiğinin öğrenilmesi, doğru ve zamanında karar almak yolunda olumlu bir adımdır. Bu tez çalışmasında örgütte karar verici pozisyonunda çalışan kişilerin karar alma stilinin bilinmesinin ve karar stilini etkileyebilecek değişkenlerin öğrenilmesinin, doğru ve zamanında karar alınmasını belli bir ölçüde sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu da örgütü başarıya götürecek önemli bir adımdır. Çalışmanın 1. ve 2. bölümünde literatür taraması yapılarak, konu hakkında tanımlamalarla birlikte, karar alma süreci, sınıflandırılması, karar almayı etkileyen etkenler ve karar model ve stilleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise FORD-OTOSAN'daki karar vericilerin karar stillerini araştıran bir anket uygulanarak, karar stilinin bağımsız değişkenlerle ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rapid increase in number of industrial organizations and therefore increase in competition make the concept of difference creator manager very important. Managers can create these differences making different decisions taken in right time might put the organization right front of other organizations. On the other hand, wrong decision taken in right time might put organization in very crucial situation, even its collapse. Simply decisions taken by organizations are key to organization's success. To understand how these decisions are made and what are the factors affect them is pozitif step toward making the right and timely decision. In this thesis, we believe that knowing the style of decisions makers and factors that affect their decisions may help to make right and timely decisions. Such action can be considered as a crucial step for organization's success. First two sections of this study is devoted to literature review, some basics definetions, decision making process, intuitive effecting decision making, creativity, decisions and decision models and styles. In the third section, conducting a questionaire on decision makers in FORD-OTOSAN company, we try to examine relationship between decisions style and independent variables.