Development of standards for modular construction: Learning from the freight container
Modüler inşaat için standartlar geliştirilmesi: Yük konteynerinden öğrenmek
  1. Tez No: 920470
  2. Yazar: GÖKSU GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
İnşaat sektöründe verimliliğin düşük olduğu, yaygın olarak kabul edilmektedir. Birçok ülkede en önemli sanayi sektörlerinden biri olarak büyük bir ekonomik etkiye sahip olmasına rağmen, inşaat sektörü Ar-Ge çalışmalarının en düşük olduğu sektörler arasında yer almaktadır. Yeni teknolojilerin inşaat projelerinde kullanımı hala çok düşüktür ve dijital süreçler, otomasyon ve endüstriyelleşmiş inşaat ile ilgili olarak yapılması gereken çok şey bulunmaktadır. Modüler inşaat bu soruna bir çözüm olarak önerilmektedir. Bununla birlikte, mevcut araştırmalarda genellikle herhangi bir standardizasyon arayışında olmayan vaka temelli bir yaklaşım vardır. Mimarların projelerini üzerine inşa edecekleri tanımlayıcı bir düzenleme bulunmamaktadır. Ek olarak, modüler yapı tekniğinin benimsenmesini ve uygulanmasını yavaşlatan bazı dezavantajlar vardır. Bu araştırma, modüler binalar için standardizasyon potansiyelini araştırmakta ve standartlaştırılmış bir tasarım dilinin çerçevesini formüle etme girişiminde bulunmaktadır. Bu amaçla, örnek malzeme olarak standart ISO yük konteyneri incelenmiş ve modüler binalarla ilgili standardizasyon algılarını anlamak için endüstri profesyonelleriyle bir dizi mülakat yapılmıştır. Bu mülakatların transkriptleri üzerinde nitel bir analiz yapılmış ve kategoriler, ortak temalar, avantajlar-dezavantajlar, başlıca engeller, itici güçler ve potansiyel sonuçlar dâhil olmak üzere sonuçlar rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is widely acknowledged that the construction industry has a productivity problem. Although the construction industry has a huge economic impact as one of the most important industry sectors in many countries, it is amongst the lowest R&D intensity sectors. There is an extensive gap regarding new technologies in the context of construction projects, and the value of digital processes, automation and industrialized construction are still essentially unexplored. Modular construction is proposed as a solution to this problem. However, there is usually a case-based approach in current research without any attempt at standardization. No definitive work could be found for the architects to build their projects on. In addition, there are certain drawbacks that slow down the adoption and implementation of modular construction. This research investigates the potential of standardization for modular buildings with an attempt to formulate the framework of a standardized design language. To that end, the standard ISO freight container was examined as an exemplary material, and a number of interviews were conducted with industry professionals to understand their perception of standardization in modular buildings. A qualitative analysis was made on the transcripts of these interviews, and the results were reported including categories, common themes, advantages-disadvantages, major barriers, drivers and potential consequences.