Seçim ekonomilerinin enflasyonist etkileri Türkiye uygulaması
The Inflationist effects of election economies the Turkish case
  1. Tez No: 92049
  2. Yazar: DEVRİM ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SEÇİM EKONOMİLERİNİN ENFLAS YONİST ETKİLERİ TÜRKİYE UYGULAMASI Devrim ERSÖZ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 1998 Danışman: Prof. Dr. Ergül Han Enflasyon Türkiye'nin en önemli ekonomik sorunlarından biridir. Yaşanan bu enflasyonun kaynaklan bir çok yönden tartışılabilir. Ancak özellikle' seçim dönemlerinde fiyatların eğilimi popülist politikaların yüksek enflasyonu kaynağı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı da Türkiye'de çok partili yaşama geçişten günümüze kadar olan süredeki siyasal seçimlerin enflasyonist etkilerini açığa çıkarmaktır. Bu noktada analiz yapılırken özellikle harcamalar ve bunların finans yönü üzerinde durulmakta, çarpıcı örnek ve verilerle analizin gerçekliği sınanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Inflation is the one of the most important economic problems in Turkey. The origins of living inflation can be discussed with many ways. But especially in election terms the trend of prices shows that populist policies can be an origin of upper-inflation. The aim of this thesis is to examine the inflationist effect of the election economies from the begin of multiparty life today in Turkey. At that point we focused on spending and the finance side with impressive examples and data for test the reality of the analyze. i