Bankacılık sektörü kaynaklı finansal kırılganlıklarla mücadelede basel standartları ve olası etkileri: Türkiye örneği
The prevention of financial fragility due to the banking sector: baselstandads and its possible effects in the Turkish case
  1. Tez No: 159788
  2. Yazar: UMUT KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kaynak ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Ancak, gerek yurtiçi ve yurtdışı finans piyasalarından kaynaklı sıkıntılar, acil finansman ihtiyacı olan ülkelerde sıklıkla sorunlara yol açmaktadır. Özellikle bankaların finansal sektörde baskın olduğu ülkelerde, bankacılık sektörü söz konusu kaynak transferinin temel aracısı ve finansal krizlerin odağı halindedir. Türkiye'de de, bankacılık sektörünün finansal piyasada baskın olduğu görülmektedir. Türk bankacılık sektöründe, kamu bankalarının önemli bir payı, hükümet politikalarının da etkin bir rolü vardır. Bu faktörlerin de etkisiyle, Türkiye ekonomisi, son 20 yılda çeşitli bankacılık kaynaklı finansal krizlere sahne olmuştur. Günümüz bankacılık literatürü, bankacılık krizlerini, taraflar arasındaki asimetrik bilgiden kaynaklanan ahlaki çöküntü ve ters seçim problemleriyle açıklamaktadır. Bu problemlerin önüne geçebilmek içinse, mevduat sigortası ve sermaye yeterliliği gereklilikleri ileri sürülen ve uygulanan politikalar olmuştur. Ancak her iki politika da, beraberinde çeşitli sorunlar getirmiş ve nasıl uygulanacakları ayrı bir tartışma konusu olmuştur. Buna göre, mevduat sigortası bankaların üstlendikleri riskleri göz önüne alacak biçimde ve sermaye yeterliliği gereklilikleri ile desteklenerek uygulanmalıdır. Sermaye gereklilikleriyse, Basel Komitesi çalışmalarınca belirlenip kabul görmektedir. Ancak, Basel standartları da, beraberinde bir çok sorun getirmiştir. Bu çalışma ile de desteklendiği gibi sermaye yeterliliği gereklilikleri, durgunluk yaşanan ekonomilerde, daralmayı artırıcı bir etki yaratmıştır. Buna ek olarak, son yıllarda hazırlanan Basel II sermaye standartlarının, özellikle gelişmekte olan ülkelere yönelik kredilerde azalış ve vade yapılarında bozulmaya yol açması, beklenen muhtemel olumsuz etkilerdendir. -170
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent years, the need for finance of developing countries has been increasing continually. However, difficulties that arise from both domestic and external markets, causes problems to the countries which are urgently in need for capital. Especially, those countries in which banks dominate the financial sector, banking sector are the main intermediaries of capital movements, as well as the focus of financial crises. Also in Turkey, banking sector dominates the financial market and public banks play a dominant role as well as government intervention play in the Turkish banking sector. As a result, Turkish economy has experienced devastating financial crises that mostly have been originated from banking sector. Recent literature on banking, considers two terms of finance,“moral hazards and adverse selection”, as the main causes of banking crises. Additionally, deposit insurance and capital adequacy requirements are the most common and accepted policies that have been offered and applied for many years. However, both the policies bring vital problems to financial markets and how to put into practice these policies generates complicated debates. Accordingly, deposit insurance should be applied with the proper evaluation of the risks of banks and the support of capital adequacy requirements. Capital adequacy requirements, on the other hand, has been determined by the studies of Basel Committee. However, Basel standards have caused several problems too. As this thesis supports, capital adequacy requirements can cause economies to shrink more which practices stagnation already. Furthermore, decreasing the credit supply for developing countries and shortening the maturities are the expected negative consequences of Basel H capital standards that are intended to put in to practice in the near future. -171-