Türkiye ile Güney ve Orta Avrupa ülkeleri arasında demiryolu konteyner taşımacılığı: İntermodal rotalar için Beresford modeli ile taşıma modlarının değerlendirmesi
Railway container transportation between Turkey and South and Central European countries: An evaluation of the transportation modes by using the Beresford model
  1. Tez No: 700846
  2. Yazar: MUSTAFA BATIKAN ONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ UZEL AYDINOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Uluslararası ticaret, ülkelerin ekonomik gelişimleri açısından çok önemli bir faktördür. Dünyada ithalat ve ihracat faaliyetlerinin artmasına bağlı olarak taşıma türlerine olan talepte artış olmuştur. Artan taleplerin karşılanmasına yönelik yapılan çalışmalarda daha verimli, çevre dostu ve sürdürülebilir olan çoklu (multimodal), kombine (combined), modlararası (intermodal) taşıma modları geliştirilmiştir. Taşıma modlarından azami seviyede verim alınması ve taşıma faaliyetinin etkinliğinin artırılması için, geliştirilen taşıma modları ile her bir taşıma türünün avantajlı yönleri bitlikte kullanılmalıdır. Uluslararası taşıma piyasasının artan rekabet koşullarında müşterilerine daha kaliteli hizmet vermek isteyen lojistik firmaları, müşterilerinin değişen taleplerini karşılamak amacıyla, geliştirilen alternatif taşıma modlarından faydalanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ile Güney ve Orta Avrupa ülkeleri arasındaki ticarette kullanılan ya da kullanılacak olan taşıma modlarının alternatifleri değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye ile Güney ve Orta Avrupa arasındaki taşıma modları alternatiflerinden hareketle mesafe, maliyet ve zaman faktörlerine bağlı olarak uygun taşıma modunu incelemektir. Çalışma kapsamında, Türkiye'den Güney ve Orta Avrupa'ya yapılan demiryolu konteyner taşımacılığında kullanılan dört farklı alternatif rota belirlenmiştir. Bu rotalara ilişkin optimum taşıma modunu belirlemek için yapılan çalışmada, Beresford mesafe-maliyet modeli kullanılarak yardımcı çözümler sunulmuştur. Sonuç olarak, belirlenen alternatif rotalara yönelik yapılan mesafe, maliyet ve zaman çalışmasından elde edilen verilere göre, her bir rota için taşıma maliyeti sunulmuş ve buna bağlı olarak taşıma modunun karar verilmesine yönelik öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
International trade is a very important factor in the economic development of countries. The increasing import and export activities worldwide, have in turn added to the demand of various types of transportation. To meet the growing demand, such effective, environment-friendly, and sustainable modes of transportation as multimodal, combined and intermodal have been developed. To maximize the efficiency of these modes and the effectiveness of the transportation activity, the advantageous features of a given transportation mode and those of the transportation type must be combined. Logistics companies which try to provide better service to their customers in the increasingly competitive circumstances of international transportation market, focus on these developed alternative modes of transportation. This study provides an analysis of the alternatives of the modes of transportation which are used or will be used in the trade between Turkey and South and Central European countries. Departing from the alternative transportation modes used in this trade, the objective of this analysis is to identify the feasible transportation mode based on such variables as distance, cost, and time. For this purpose, four alternative routes are identified which are used in the railway container transportation from Turkey to South and Central European countries. To be able to pin down the optimum transportation mode in these routes, supplementary solutions are presented for the selection of the optimum mode of transportation by using Beresford's distance-cost model. In the main and based on the data extracted from the analysis of distance, cost and time regarding the selected alternative routes, this study makes recommendations for deciding the optimum mode of transportation by presenting transportation costs for each route.