Karma gömülülük perspektifinden göçmen girişimciliğini anlamak: Antakya örneği
Understanding migrant entrepreneurship from a mixed embeddedness perspective: The case of Antakya
  1. Tez No: 920501
  2. Yazar: KEZBAN BECERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM VAROL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Göç, bireylerin ekonomik, sosyal, politik veya çevresel sebeplerle yer değiştirmesi olarak tanımlanır. Varış ülkesinde istihdam olanakları kısıtlandığında göçmenler, uygun bir strateji olarak girişimcilik faaliyetlerine yönelmektedirler. Göçmenlerin varış ülkesinde yaşamlarını sürdürebilmeleri ve var olan fırsatları değerlendirmeleri için geliştirdikleri stratejiler ve yerleşme süreçleri gömülülük kavramı üzerinden tartışılmaktadır. Bu tez, göçmen girişimciliğini, karma gömülülük yaklaşımı çerçevesinde ele alarak, göçmen girişimcilerin farklı bağlamlardan nasıl etkilendiklerini ve bu bağlamlardan gelen fırsatları nasıl değerlendirdiklerini dinamik ve süreç odaklı bir bakış açısıyla irdelemektedir. Tezde, göçmen girişimcilerin değişen bağlam koşullarından gelen fırsatları nasıl değerlendirdiklerini, hangi kaynakları harekete geçirdiklerini ve bu süreçte gömülü olma durumlarının nasıl bir dönüşüm geçirdiğini incelemek üzere, Antakya'da yer alan farklı uyruklardan ve işletme ölçeklerinden oluşan 450 göçmen girişimci üzerinden araştırma yapılmıştır. Çalışmada hem nitel hem de nicel araştırmaya olanak veren karma yöntem tekniği kullanılmıştır. Nicel analiz, çok düzeyli istatistiksel yöntemler ile sosyal ağ analizini (SAA) içerirken; göçmen girişimcilerin girişimcilik deneyimleri ve yaşam öykülerine dair kısa anlatılar, çalışmanın nitel boyutunu oluşturmuştur. Göçmenlerin gömülülük süreçlerinde, sosyal ağların yanı sıra yasal-politik koşulların, ekonomik koşulların, Antakya'nın mekânsal özelliklerinin ve etnik grup davranış özelliklerinin önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bulgular ayrıca, göçmenlerin bağlamlarla etkileşimde aktif birer aktör olarak yer aldıklarını ve beklenmedik durumlar karşısında gömülü olma süreçlerinin dinamik bir şekilde değişebileceğini ortaya koymuştur. Tez, göçmen girişimciliğin dinamik yapısını anlamaya katkı sunarken, araştırmacılar ve politika yapıcılar için de öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is defined as the displacement of individuals due to economic, social, political or environmental reasons. When employment opportunities in the host country are limited, migrants tend to engage in entrepreneurial activities as a viable strategy. The strategies and settlement processes developed by migrants to sustain their lives and take advantage of existing opportunities in the host country are discussed through the concept of embeddedness. This thesis analyzes migrant entrepreneurship within the framework of the mixed-embeddedness approach and examines how migrant entrepreneurs are affected by different contexts and how they evaluate opportunities arising from these contexts with a dynamic and process-oriented perspective. In the thesis, research was conducted on 450 immigrant entrepreneurs from different nationalities and business scales located in Antakya to examine how immigrant entrepreneurs evaluate opportunities arising from changing contextual conditions, which resources they mobilize, and how their state of embeddedness transforms during this process. The mixed method technique, which allows for both qualitative and quantitative research, was used in the study. While quantitative analysis included multi-level statistical methods and social network analysis (SNA); short narratives regarding the entrepreneurial experiences and life stories of migrant entrepreneurs formed the qualitative dimension of the study. It was determined that in addition to social networks, legal-political conditions, economic conditions, spatial characteristics of Antakya and ethnic group behavioral characteristics play an important role in the embeddedness processes of immigrants. The findings also reveal that immigrants act as active agents in their interactions with contexts and that their embeddedness processes can dynamically change in the face of unexpected situations. The thesis contributes to understanding the dynamic structure of migrant entrepreneurship while also including suggestions for researchers and policymakers.