Avrupa Birliği'nin genişleme sürecinde Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Türkiye'nin ekonomik yönden karşılaştırılması
The Comparision of the Middle and East European countries in the enlargement process of European with Turkey in their aspects of economies
- Tez No: 92053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU AVRUPA BİRLİĞİ'NİN GENİŞLEME SÜRECİNDE TÜRKİYE İLE ORTA VE DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ'NİN EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Kağan İLHAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Sevgi GEREK Türkiye 1950'li yılların sonunda siyasi ve ekonomik çıkarları doğrultusunda Avrupa bütünleşmesine ilgi duymaya başlamıştır. Nitekim Türkiye-Topluluk ilişkilerinde 35 yıllık uzun ve zorlu bir sürecin başlangıcı sayılan ve gelecekte Türkiye'nin Topluluğa tam üyeliğini hedefleyen Ankara Antlaşması 1963 yılında imzalanmıştır. 2000'e iki kala, Ankara Antlaşmasındaki Gümrük Birliği hariç diğer hedeflerin gerçekleşmediği ve nihai amaçtan git gide uzaklaşıldığı görülmektedir. Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri'nde, 1989 yılında başlayıp 1990'ların ortalarına kadar devam eden,“Kadife Devrim”olarak nitelendirilen yapısal anlamdaki siyasi ve ekonomik değişim, Türkiye-Topluluk ilişkilerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Böylece Türkiye, Topluluğun gözünde soğuk savaş dönemindeki önemini ve önceliğini, Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri'ne bırakmıştır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin genişleme sürecinde, seçilmiş bazı makroekonomik kriterler çerçevesinde, Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri' nin ekonomileri birbirinden bağımsız olarak incelenmiştir. Daha sonra üyelik sürecinde, Türkiye ve Aday Ülkelerin ekonomik performanslarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmede siyasi kriterler çalışmanın kapsamı dışmda bırakılmıştır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The end of the 1950's, Turkey has begun to be interested in European Community with the way of it's economic and political profits. As a matter of fact, Turkey has signed 'the Ankara Pact' in 1963 that will object to be a member of the Community completely in future and will be named as beginning of a long and hard process with in the 35 years for Turkey and Community relationship. Two to 2000, according to Ankara Pact and treatment (except the customs-community), the rest targets have not been seen as truths and it is understood that Turkey is slowly getting far away from the main aim of Turkey. Middle and East part of the Europe, the economical and political revolution that named as“Velvet Revolution”which has begun at 1989 and continued until the middle of 1990'ies, has given a new dimension to relationship between Turkey and the Community. For the Community, Turkey has left its importance and priority that it had when the cold war was on, and inherited these processes of itself to the Middle and East part of the European countries. In this work, in the expanding process of European Union, the economies of Turkey, mid. east and East European countries according to same criteria's of selected macroeconomics, have been examined separated and independent from each other and than during the membership process, of these countries the economical performance of Turkey and other candidate countries have been evaluated. In this evaluation, political criteria's are not excluded in this work. Ill