Tarımsal desteklemelerin ekonomik etkisi: Konya ili Karapınar ilçesi örneği
Economic impact of agricultural supports: Case of Karapınar district of Konya province
- Tez No: 920599
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞİRİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Karapınar ilçesinin 2014-2023 yılları arasındaki tarımsal üretim dinamiklerini analiz ederek, tarım teşvikleri, ortalama sıcaklık ve toplam yağış miktarının tarımsal üretim üzerindeki etkilerini incelemektedir. Veriler, Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜİK ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi güvenilir kaynaklardan temin edilmiştir. Regresyon analizleri, tarım teşviklerinin (LNSP) üretim üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki gösterdiğini ortaya koyarken, sıcaklık (LNT) ve yağış (LNR) değişkenlerinin etkilerinin düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Araştırma sonuçları, tarım teşviklerinin bölgedeki üretim artışında önemli bir role sahip olduğunu, ancak iklimsel değişkenlerin sınırlı bir etkisi bulunduğunu göstermektedir. Çalışma bulguları, tarım politikalarının bölgeye özgü ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden yapılandırılmasını, modern tarım tekniklerinin teşvik edilmesini ve çiftçilere yönelik eğitim programlarının güçlendirilmesini önermektedir. Bölgesel kalkınma stratejilerinin oluşturulması ve çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarının hayata geçirilmesi, Karapınar ilçesindeki tarımsal üretim potansiyelinin artırılması açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, bölgeye özgü tarımsal politikaların belirlenmesi ve uygulanmasında önemli bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the agricultural production dynamics of Karapınar district between 2014-2023 and examines the effects of agricultural incentives, average temperature and total precipitation on agricultural production. Data were obtained from reliable sources such as the Ministry of Agriculture and Forestry, TÜİK and the General Directorate of Meteorology. Regression analyses revealed that agricultural incentives (LNSP) had a positive and significant effect on production, while the effects of temperature (LNT) and precipitation (LNR) variables were low-level and statistically insignificant. The research results show that agricultural incentives have an important role in the increase in production in the region, but climatic variables have a limited effect. The study findings suggest that agricultural policies should be restructured in line with the needs of the region, modern agricultural techniques should be encouraged and training programs for farmers should be strengthened. The establishment of regional development strategies and the implementation of environmental sustainability practices are of critical importance in terms of increasing the agricultural production potential in Karapınar district. This study serves as an important guide in determining and implementing agricultural policies specific to the region.