Üniversite öğrencilerinde özgecilik, depresyon ve algılanan sosyal destek düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between depression, altrousm and perceived social support level in university students
- Tez No: 920608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı Konya'daki üniversite öğrencilerinin depresyon, özgecilik ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, bu değişkenler arasındaki bağlantıların yönünü ve gücünü belirleyerek üniversite öğrencilerinin depresyonla mücadelelerine ve psikososyal ihtiyaçlarına dair kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, elde edilen bulguların gençlerin ruh sağlığı ve sosyal destek sistemleri üzerine uygulanabilir öneriler sunması amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmada nicel analiz tekniklerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Konya'daki üniversite öğrencileri, örneklemini ise çevrimiçi anketi doldurmayı kabul eden Konya'daki gönüllü üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımı incelendiğinde, katılımcılardan 305 kişinin kadın ve 119 kişinin ise erkek olduğu görülmektedir. Araştırmada Sosyo-Demografik Veri Formu, Özgecilik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Konya'daki üniversite öğrencilerinin depresyon, özgecilik ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between depression, altruism, and perceived social support levels among university students in Konya. The research aims to identify the direction and strength of these variables' connections, providing a comprehensive understanding of university students' struggles with depression and their psychosocial needs. Additionally, the findings aim to offer applicable suggestions for improving young individuals' mental health and social support systems. Quantitative research methods, specifically the relational survey model, were employed in this study. The population of this research consists of university students in Konya, while the sample includes volunteer university students in Konya who agreed to fill out the online questionnaire. Analyzing the demographic distribution of the participants, it was found that 305 of them were female, and 119 were male. The study utilized the Socio-Demographic Data Form, Altruism Scale, Beck Depression Inventory, and Multidimensional Perceived Social Support Scale. Data were analyzed using the SPSS 27.0 program. The findings of the study revealed statistically significant relationships between depression, altruism, and perceived social support levels among university students in Konya.