Üniversite öğrencilerinde özgecilik, yaşamda anlam ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkiler
The relationships between altruism, meaning in life, and subjective well-being among university students
- Tez No: 969538
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin özgecilik, yaşamda anlam ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma grubunu 412 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcıların %59.6'sı kadın, %40.4'ü erkektir. Üniversite öğrencilerinin özgecilik düzeyinin belirlenmesi için Özgecilik Ölçeği, yaşamda anlam düzeylerini belirlemek için Yaşamda Anlam Ölçeği, öznel iyi oluş düzeylerinin belirlenmesi için ise Öznel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin özgecilik, yaşamda anlam ve öznel iyi oluş düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemek için bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Özgecilik, yaşamda anlam ve öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Katsayısı araştırılmıştır. Katılımcıların özgecilik düzeylerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile ilişkisinde yaşamda anlamın aracılık rolü Hayes tarafından geliştirilen PROCESS makroda model 4 yöntemi ile incelenmiştir Verilerin analizi için SPSS 28 programı kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyetine göre özgecilik, yaşamda anlam ve öznel iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Katılımcıların özgecilik puanları arttıkça yaşamda anlam ve öznel iyi oluş puanları da artmaktadır. Ayrıca, katılımcıların yaşamda anlam puanları ile öznel iyi oluş puanları arasında da düşük düzeyde pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Analizler sonucunda yaşamda anlamın özgecilik ile öznel iyi oluş arasında aracı ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve alanda çalışan araştırmacı ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between altruism, meaning in life, and subjective well-being among university students. The study group consisted of 412 university students, selected from various departments through random sampling. The Altruism Scale was used to determine the levels of altruism, the Meaning in Life Questionnaire was administered to assess the levels of meaning in life, and the Subjective Well-Being Scale was employed to evaluate students' subjective well-being. An independent samples t-test was conducted to examine whether levels of altruism significantly differed according to gender. The relationships between prosocial behavior, meaning in life, and subjective well-being levels were examined using the Pearson Correlation Coefficient. The mediating role of meaning in life in the effect of participants' prosocial behavior levels on their subjective well-being levels was analyzed using Model 4 of the PROCESS macro developed by Hayes. SPSS version 28 was used for data analysis. The results indicated that there were no significant differences in altruism, meaning in life, and subjective well-being levels based on gender. However, as students' altruism scores increased, their levels of meaning in life and subjective well-being also increased. Furthermore, a low-level positive correlation was found between meaning in life and subjective well-being. The analyses also revealed that meaning in life fully mediated the relationship between altruism and subjective well-being. The findings were discussed in light of the relevant literature, and suggestions were provided for researchers and practitioners working in the field.