Anne-çocuk ilişkisi bağlamında anne psikoeğitiminin çocuk psikolojik sağlamlığı ve sosyal uyumuna etkisi
The effect of maternal psychoeducation on the psychological resilience and social adaptation of the child in the context of the mother-child relationship
  1. Tez No: 920607
  2. Yazar: AYŞEGÜL EKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı annelere verilen psikoeğitimin, çocuklarının psikolojik sağlamlık, sosyal uyumlarına ve çocuklarıyla olan ilişkilerine etkilerini ortaya koyarak anne çocuk ilişkisinin aracı rolünü incelemektir. Çalışma yarı-deneysel bir araştırma modeline sahip olup, kontrol ve deney gruplarına ön-test ve son-test uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Sosyal-Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği ile Çocuk-AnaBaba İlişki Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 4-6 yaş grubu çocuğu olan 16 anne dâhil edilmiştir. 8 katılımcıdan oluşan deney grubuna 6 hafta boyunca çevrimiçi olarak haftada 60 dakikalık birer oturum olacak şekilde psikoeğitim verilmiştir. 8 katılımcıdan oluşan kontrol grubu ise yapılan uygulamaya dâhil edilmemiştir. Veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiş olup, Shapiro-Wilk Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplarda t-Testi, Bağımlı Gruplarda t-Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, psikoeğitim verilen annelerin çocuklarında, psikolojik sağlamlığın önemli bir alt boyutu olan Stresle Başa Çıkma becerisinin kontrol grubuna kıyasla olumlu yönde anlamlı bir artış gösterdiği görülmüştür. Psikoeğitim uygulamasının, çocukların sosyal uyum becerileri ve anne-çocuk ilişkisinde anlamlı bir değişikliğe sebep olmadığı bulgulanmıştır. Literatür çalışmalarından farklı olarak bu çalışmada anne psikoeğitiminin, çocuğunun sosyal uyumuna ve aralarındaki ilişkiye anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu sonuçlar, özellikle stresle başa çıkma becerilerini destekleyerek çocuklarının psikolojik sağlamlığını artırabilmek için, annelerin psikoeğitim ile desteklenmesinin kilit bir öneme sahip olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of psychoeducation provided to mothers on their children's psychological resilience, social adaptation, and their relationship with their children, as well as to investigate the mediating role of the mother-child relationship. The study employs a quasi-experimental research design, with pre-tests and post-tests applied to both control and experimental groups. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, the Social-Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale, the Social Competence and Behavior Evaluation Scale, and the Parent-Child Relationship Scale. Sixteen mothers with children aged 4-6 years participated in the study. The experimental group, consisting of 8 participants, received psychoeducation online in weekly sessions of 60 minutes each for a duration of 6 weeks. The control group, which also consisted of 8 participants, was not included in the intervention. The data were analyzed using SPSS 21.0, employing the Shapiro-Wilk Test, Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-Test, and Dependent Samples t-Test. According to the results of the study, it was observed that the children of mothers who received psychoeducation showed a significant positive increase in Coping with Stress, an important sub-dimension of psychological resilience, compared to the control group. However, the psychoeducation program did not lead to a significant change in children's social adaptation skills or the mother-child relationship. In spite of the findings in the existing literature, this study did not identify a significant effect of maternal psychoeducation on children's social adaptation or the mother-child relationship. These results suggest that supporting mothers through psychoeducation has critical importance, particularly in enhancing their children's psychological resilience by fostering coping with stress skills.