Sağlık çalışanlarında ekip çalışması tutumları ile tükenmişlik arasındaki ilişki: Duygusal zekânın ara değişken rolü
The relationship between teamwork attitudes and burnout among healthcare workers; The role of emotional intelligence as a mediating variable
- Tez No: 987232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu, ekip çalışması tutumlarının, çalışanların tükenmişlik algısına etkisini ve bu etkide duygusal zekânın aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın amacı, sağlık sektöründe çalışanların tükenmişlik algısının hangi faktörlerle şekillendiğini ve ekip çalışması ve duygusal zekâ dinamiklerin bu süreçteki önemini ortaya koymaktır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma deseni kullanılmış olup, veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma 2025 yılında, İstanbul ilinde üniversite hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 408 sağlık çalışanı katılmış ve veriler bu katılımcılar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, ekip çalışması ile mesleki tükenmişlik algısı arasında ters yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Çalışanlar ekip çalışmasını düşük olarak algıladıklarında mesleki tükenmişlik duygusu artmaktadır. Ayrıca, ekip çalışmasının, mesleki tükenmişlik algısını etkilediği ve bu süreçte duygusal zekânın kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, sağlık sektöründe çalışanların ekip çalışmalarının artırılması, mesleki tükenmişlik algısının azaltılması ve duygusal zekâ konusunda eğitimlerin artırılmasının, kritik önemde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of teamwork attitudes on employees' perception of burnout and to investigate the mediating role of emotional intelligence in this relationship. The research aims to identify the factors shaping healthcare workers' perception of burnout and to highlight the significance of teamwork and emotional intelligence dynamics in this process. A quantitative research design was employed, and data were collected through a survey method. The study was conducted in 2025 at a university hospital in Istanbul, Turkey. A total of 408 healthcare professionals participated in the study, and the data were analyzed based on their responses. The findings indicate that there is an inverse relationship between teamwork and perceived occupational burnout. Employees who perceive low levels of teamwork experience higher levels of burnout. Additionally, the results suggest that teamwork significantly influences perceptions of occupational burnout, and emotional intelligence plays a partial mediating role in this relationship. These findings emphasize the critical importance of enhancing teamwork among healthcare professionals, reducing perceptions of burnout, and increasing training programs focused on emotional intelligence.