Tarihi mekanın tüketimi: Safranbolu Tarihi Çarşı'sının mekansal dönüşümü
Consumption of historical space: Spatial transformation of Safranbolu Historical Bazaar
- Tez No: 920625
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kültürel miras ve turizm arasındaki ilişkide hakim olan tüketim kültürünün etkisiyle, rekabet halindeki kentler birbirlerine benzemeye başlamış ve kimlikleri zarar görmüştür. Safranbolu Tarihi Çarşı'sının da turizm endüstrisi tarafından sürekli olarak pazarlanması ve özgün kültürünün metalaşarak çöküntüye uğraması tehlikesi nedeniyle tarif edilen sürece bir örnek oluşturduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kültürel mirasın sürdürülebilirliğine yönelik tehditlerin, mekânın üretim-tüketim ve turizm olguları ile kurduğu ilişkiler üzerinden incelenerek ortaya çıkarılması, sonrasında ise tarihi kentlerde mekânın üretim süreci boyunca geçirdiği dönüşümün sürdürülebilir gelişimini sağlayacak bir çerçeve oluşturulması hedeflenmektedir. Buradan hareketle çalışmada, mekânın özgün değerini güçlendirecek ve aktarımını sağlayacak bilgi üretimiyle Tarihi Çarşı için alternatif koruma yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri ile kurgulanmış ve birden fazla veri toplama aracı birlikte kullanılmıştır. Mekânsal pratiklerin ortaya çıkarılması amacıyla gözlem ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Tarihi Çarşı'daki değerlendirmeler sonucunda, kentin dönüşümünün tüketimi vurgulayan bir miras söylemi etrafında biçimlendiği görülmüş ve kültürel mirasın sürdürülebilirliğine katkı sağlamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Under the influence of the consumer culture that dominates the relationship between cultural heritage and tourism, competing cities have begun to resemble each other and their identities have been damaged. It is thought that the Safranbolu Historical Bazaar is an example of the process described due to its constant marketing by the tourism industry and the danger of its unique culture being commodified and collapsing. In this study, it is aimed to first examine and reveal the threats to the sustainability of cultural heritage through the relations established by the space with the concepts of production-consumption and tourism, and then to create a framework that will ensure the sustainable development of the transformation that the space undergoes throughout the production process in historical cities. Based on this, the study aims to contribute to the development of alternative conservation approaches for the Historical Bazaar by producing information that will strengthen and transfer the unique value of the space. The study was designed with qualitative research methods and multiple data collection tools were used together. Observations and in-depth interviews were conducted in order to reveal spatial practices. As a result of the evaluations in the Historical Bazaar, it was seen that the transformation of the city was shaped around a heritage discourse that emphasized consumption, and suggestions were presented to contribute to the sustainability of cultural heritage.