Niğde (kent merkezi) alüvyon akiferinin hidrojeolojik kavramsal modeli
The hydrogeological conceptual model of aluvium aquifer of Niğde (city centre)
  1. Tez No: 920633
  2. Yazar: ŞULE YEL EROĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ERDEM DOKUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Niğde'nin kullanılabilir en önemli su kaynağı yeraltı sularıdır. Artan nüfus, tarımsal ve endüstriyel faaliyetler gibi birçok etken sebebiyle kontrolsüz kullanım her geçen gün artmakta, bunun yanında küresel ısınma ve iklim değişikliği etkisi de yeraltı sularını miktar ve kalite bakımından tehdit etmektedir. Bu çalışma ile Niğde ili kent merkezi, alüvyon akiferinin kavramsal hidrojeolojik modeli oluşturularak, yeraltı suyu miktar ve kalite yönünden incelenmiştir. Bu kapsamda 2023-2024 döneminde gerçekleştirilen yeraltı suyu seviye ölçümleri ve kimyasal analiz sonuçları ile 2016-2017 döneminde gerçekleştirilen seviye ölçümleri, analiz sonuçları ve 2 adet DSİ kuyusuna ait uzun dönem izleme çalışmaları değerlendirilmiş, yeraltı su seviyelerinin azaldığı gözlenmiştir. Merkezde bulunan alüvyon birimlerin kırıntılı seviyeleri geçirimli karaktere sahiptir ve akifer özellik göstermektedir. Sular genel olarak Ca-HCO3 karakterdedir ancak yer yer SO4, Mg ve Na bakımından zenginleşmektedir. Bu zenginleşmeler alüvyon akifer sınırında nispeten az iken, alüvyon akifer merkezi içerisinde artmaktadır. Kirlilik parametreleri bakımından alüvyon birimler üzerinde arazi kullanımı ve antropojenik faaliyetlere bağlı olarak su kalitesinin azaldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important usable water source of Niğde is groundwater. Due to many factors such as increasing population, agricultural and industrial activities, uncontrolled use is increasing day by day, and in addition, the effects of global warming and climate change threaten groundwater in terms of quantity and quality. In this study, the conceptual hydrogeological model of the alluvial aquifer in the city center of Niğde was created and groundwater was examined in terms of quantity and quality. Within this scope, the groundwater level measurements and chemical analysis results carried out in the 2023-2024 period, the level measurements and analysis results carried out in the 2016-2017 period and long-term monitoring studies of 2 DSI wells were evaluated, and it was observed that groundwater levels were decreasing. The clastic levels of the alluvial units in the center have a permeable character and show aquifer characteristics. The waters are generally Ca-HCO3 in character, but they are enriched in SO4, Mg and Na in places. While these enrichments are relatively low at the alluvial aquifer border, they increase within the alluvial aquifer center. In terms of pollution parameters, it has been understood that water quality decreases due to land use and anthropogenic activities on alluvial units.