İkinci Dünya Savaşı Türk dış politikasının karşılaştırmalı nicel analizi
Comparative quantitative analysis of Turkish foreign policy in World War II
  1. Tez No: 920634
  2. Yazar: ONUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 579
Özet
Tarihin gördüğü en kanlı savaş olan İkinci Dünya Savaşı, savaşa katılan ya da katılmayan birçok ülkeyi etkilemiş ve Avrupa'daki nüfuz alanını yeniden çizmiştir. Bu araştırma; nicel yöntemlerle İkinci Dünya Savaşı'nda Türk dış politikasının analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın konusu sadece Türk dış politikası olsa da karşılaştırmalı yöntemler kullanıldığı için geniş bir örneklem alanını kapsamıştır. Türkiye'nin uygulamaya çalıştığı politikalar, Avrupa ülkelerinin politikaları ile karşılaştırılarak ele alınmıştır. Çalışmada birçok nicel yöntem uygulanmış ve birçok yeni nicel yöntem geliştirilmiş, ayrıca, bazı bölümlerinde oyun teorisinden de yararlanılmıştır. Ancak çalışmanın doğasına göre bu yöntemler geliştirilmeye çalışılırken, ayrıca jeopolitik frekans yöntemi, istatistiğin ölçme teknikleri ve temel matematiksel yöntemler de kullanılmıştır. Çalışmanın birçok savı bulunmaktadır. Sapma ve değişim analizinde olayların Türk dış politikasına etkisi ölçülmüştür. İkili ilişkiler analizinde iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler sayısallaştırılmıştır. Tehdit algısını içeren analizde Türkiye'nin evrelere göre değişen tehdit algısı tespit edilmiştir. Denge analizinde hem Türkiye'nin hem Avrupa ülkelerinin denge politikaları genelleştirilmiş ve yeni varsayımlar ortaya atılmıştır. Diplomatik başarı ve diplomatik zorluk analizinde ülkelerin zorluk seviyeleri ve başarı ölçütleri sayısal olarak listelenmiştir. Diğer taraftan bu araştırmada yeni nicel yöntemler kullanılsa da tarih metodu terk edilmemiş, yerli ve yabancı arşiv belgeleri yoğun bir şekilde kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
World War II, the bloodiest war in history, affected many countries that participated or did not participate in the war and redrew the sphere of influence in Europe. This research aims to analyze Turkish foreign policy during World War II using quantitative methods. Although the study's subject was only Turkish foreign policy, the study covered a wide sample area because comparative methods were used. The policies that Turkey is trying to implement have been discussed by comparing them with the policies of European countries. Many quantitative methods were applied in the study and many new quantitative methods were developed, and in some parts of the study game theory was also used. However, while trying to develop these methods according to the nature of the study, the geopolitical frequency method, statistical measurement techniques and basic mathematical methods were also used. The study has many theses. The impact of the events on Turkish foreign policy was measured in the analysis of deviation and change. In the analysis of bilateral relations, diplomatic relations between the two countries are clarified numerically. In the analysis including threat perception, Turkey's changing threat perception according to the stages was identified. In the balance analysis, the balance policies of both Turkey and European countries were generalized and new assumptions were created. In the diplomatic success and diplomatic difficulty analysis, countries' difficulty levels and success criteria are listed numerically. On the other hand, although new quantitative methods were used in this study, the historical method was not abandoned, and analyses were made using local and foreign archive documents intensively.