Geleceğin sınıf laboratuvarı öğrenme ortamında gerçekleştirilen fen öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin bilgi ve teknoloji okuryazarlıkları ile eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of science teaching in a future classroom laboratory learning environment on the information and technology literacy and critical thinking and problem solving skills of 7th grade students
  1. Tez No: 920655
  2. Yazar: CEMRE ECE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde eğitimin temel hedeflerinden biri, öğrencilere 21. yüzyılın gerektirdiği anahtar becerilerin kazandırılmasıdır. Bu hedef doğrultusunda, birçok ülkede ulusal ve uluslararası düzeyde esnek öğrenme ortamlarını esas alan çalışmalar sürdürülmektedir. Farklı eğitim modelleri, esnek öğrenme ortamları ve uygulamalı eğitim metodolojileri, öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra pratik beceriler kazandırma noktasında büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, Avrupa Okul Ağı tarafından tasarlanan geleceğin sınıf laboratuvarı modeli esnek öğrenme ortamlarını anahtar becerilerle ilişkilendirerek 18 ülkede bu ortamların geliştirilmesine yönelik çalışmalara öncülük etmiştir. Bu çalışmanın amacı, geleceğin sınıf laboratuvarında gerçekleştirilen fen öğretiminin, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin bilgi ve teknoloji okuryazarlığı becerileri ile eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma paradigması uyarınca, tek grup ön test-son test deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi, tabakalı örnekleme yöntemi esas alınarak belirlenmiş ve Antalya'da bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 30 (15 kız,15 erkek) 7. sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Uygulama süreci, Antalya'da bir sosyal bilimler lisesi içerisinde yer alan geleceğin sınıf laboratuvarında gerçekleştirilmiş ve toplamda 33 ders saati sürmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Bilgi ve Teknoloji Okuryazarlığı Becerileri Proje Tasarım Formu (BTOPF)”,“Bilgi ve Teknoloji Okuryazarlığı Becerileri Değerlendirme Rubriği (BTODR)”,“Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerileri Senaryo Formu (EPSF)”ve“Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerileri Değerlendirme Rubriği (EPDR)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normallik değerlendirmesi ve hipotezlerin sınanmasında kullanılan istatistiksel testler SPSS 29.0 paket programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analiziyle ulaşılan bulgular üzerinden ulaşılan sonuçlar geleceğin sınıf laboratuvarında gerçekleştirilen fen öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin bilgi ve teknoloji okuryazarlıkları ile eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini anlamlı düzeyde geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main goals of education today is to provide students with the key skills required by the 21st century. In line with this goal, studies based on flexible learning environments are ongoing in many countries at national and international levels. Different educational models, flexible learning environments and applied educational methodologies are of great importance in terms of providing students with practical skills as well as theoretical knowledge. In this context, the future classroom laboratory model designed by the European School Network has pioneered studies in 18 countries to develop these environments by associating flexible learning environments with key skills. The purpose of this project is to investigate how science instruction in the future classroom laboratory affects seventh-grade secondary school students' critical thinking, problem-solving, and information and technology literacy skills. The study was conducted with a single group pre-test-post-test experimental design in accordance with the quantitative research paradigm. The sample of the study was determined based on the stratified sampling method and consisted of 30 (15 girls, 15 boys) 7th grade students studying in a state secondary school in Antalya. The implementation process was carried out in the future classroom laboratory located in a social sciences high school in Antalya and lasted a total of 33 lesson hours. In the study,“Information and Technology Literacy Skills Project Design Form (ITLP)”,“Information and Technology Literacy Skills Assessment Rubric (ITLP)”,“Critical Thinking and Problem Solving Skills Scenario Form (CPSF)”and“Critical Thinking and Problem Solving Skills Assessment Rubric (CPAR)”were used as data collection tools. Statistical tests used in the normality assessment of the data obtained in the study and in the testing of the hypotheses were carried out with the help of SPSS 29.0 package program. The findings derived from the data analysis demonstrated that scientific instruction in the future classroom laboratory greatly enhanced the seventh-grade students critical thinking, problem-solving, and information and technology literacy.