Assessing the significance of the industrial port of Zonguldak as a heritage place
Zonguldak endüstriyel limanının miras alanı olarak öneminin değerlendirilmesi
- Tez No: 920662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Endüstri devrimi ile beraber ortaya çıkan teknolojideki değişim endüstriyel üretim üzerinden hızla gelişen endüstriyel şehirleri meydana getirdi. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında, endüstrileşmeden kaynaklı doğan üretim hızını karşılamak üzere, endüstriyel nakliye sistemleri ve tesisleri ile liman kentlerinde endüstriyel limanlar ortaya çıktı. Endüstriyel liman kentleri, hızla kalkınan ekonomileri ve gelişen sosyoekonomik süreçleri ile ülkelerinde önemli konumlara geldiler. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, konteyner taşımacılığı ile beraber ikinci bir teknolojik değişim meydana geldi. Bu değişime uyum sağlayamayan özgün limanlar kent merkezlerinde işlevsiz kaldı ve liman faaliyetleri şehirlerin dış periferlerine taşındı. Zamanla özgün limanlar, yeniden işlevlendirme ve kıyı yenileme projeleri ile kültürel miras alanları olarak şehirlerine kazandırıldılar. Ancak bu durum aktif endüstriyel limanların miras alanları olarak öneminin göz ardı edilmesine sebep oldu. Endüstriyel limanların devamlılığı ve değerlerinin korunmasını sağlamak için ana karar mercilerinin ve halkın bu limanların miras alanı olarak değerlerini anlaması zorunludur. Bu çalışma endüstriyel limanlar, gelişimleri, dönüşüm süreçleri ve miras alanı olarak değerleri üzerine bütüncül bir anlayış sağlamaya çalışmaktadır. Tezin kapsamı ve amacını doğrultusunda Zonguldak Endüstriyel Limanı çalışılmıştır. Yalnızca limanın ana karar mercileri ve limandan etkilenen kişiler için değil, kültürel mirasın korunmasıyla ilgilenen tüm kesimler için limanın dönüşüm süreçleri, tarihsel çizelgesi, yerel dinamikleri, bağlamı ve günümüz durumu derinlemesine araştırılıp sunulmaya çalışılmıştır. Limanın mevcut değerlerinin kaybını önlemek, liman üzerine gelecekteki kültürel mirası koruma çalışmaları için zemin oluşturmak ve limanın yaşayan bir miras alanı olarak aktif kullanımına devam etmesini sağlamak için Zonguldak Endüstriyel Limanı'nın bir miras alanı olarak önemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The shift in technology after the industrial revolution brought forth industrial cities that thrived on industrial production. Industrial ports emerged during the mid to late 19th century in port cities to match the speed of industrial production through industrialized facilities and transportation. The industrial port-cities developed rapidly and became forefront cities in their countries through rapid economic growth followed by socio-cultural growth. A second shift in technology happened with the invention of containerization during the late 20th century. Ports that could not adapt to containerization became redundant and were relocated to outer peripheries of their cities or downstream. These ports were then adapted into their cities as heritage places through waterfront regeneration and adaptive re-use projects. However, this caused the value of an active industrial port as a heritage place that supports its city as a backbone to be excluded from the perspective of decision makers. This thesis aims to emphasize the importance of active industrial ports for decision makers and the local community as heritage places, that they are still valuable when in active use. This study tries to establish a comprehensive understanding of industrial ports, their developments, transformation processes and value as heritage places. The Industrial Port of Zonguldak is chosen as a case study for this thesis. The transformation processes, historical timeline, local dynamics, context and current situation of the port is covered in depth to convey its significance not just to decision makers but for all which are concerned with the conservation of cultural heritage. The significance of the Industrial Port of Zonguldak was assessed to prevent further loss of its values, provide a base for future conservation efforts regarding it, and to ensure its continuation as an active industrial port that is a living heritage place.