Çocuk yoğun bakım ünitesindeintravasküler kateter kullanım ilişkilikomplikasyonların prospektifdeğerlendirilmesi
In the children's intensive care unitrelated to intravascular catheter useprospective of complicationsevaluation
  1. Tez No: 920667
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Bu çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerinde (ÇYBÜ) santral venöz kateter uygulanan pediatrik hastalarda kateter ilişkili komplikasyonları, özellikle santral kateter ilişkili kan dolaşım enfeksiyonu (SKİ-KDE) ve venöz tromboz gibi önemli sonuçları değerlendirmeyi ve bu komplikasyonların risk faktörlerini belirlemeyi amaçlamıştır. Yöntemler: 01 Ocak- 30 Haziran 2024 tarihleri arasında ÇYBÜ'lerde santral venöz kateter takılan 263 hastanın verileri prospektif olarak incelendi. Çalışmada, demografik özellikler, altta yatan hastalıklar, kateterin takılma özellikleri, kullanım amacı, komplikasyonlar, kültür sonuçları ve mortalite oranları değerlendirildi. Veriler, lojistik regresyon analizi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 263 hastanın yaş ortalaması 4,9±0,3 olup, %59,7'si erkekti. SKİ-KDE hızı 1000 kateter günü için 3,86 olarak hesaplandı. En sık izole edilen enfeksiyon etkenleri Staphylococcus spp. (metisiline dirençli, %25), Candida spp. (%25) ve K. pneumoniae (GSBL pozitif, %18,75) idi. Venöz tromboz insidansı %11,4 olarak saptandı. Kateter süresi ve vazopressör tedavi süresinin artması SKİ-KDE gelişimi ile anlamlı ilişki gösterirken, uzun yatış süresi ve daha önce kateter takılmış olması venöz tromboz riskini artırdı. SKİ-KDE ve tromboz komplikasyonları için erkek cinsiyet ve uzun hastane yatışı ek risk faktörleri olarak belirlendi. 30 günlük mortalite oranı %16,3, 100 günlük mortalite oranı ise %21,3 olarak saptandı, ancak kateter komplikasyonu ilişkili mortalite görülmedi. Sonuç: Santral venöz kateter kullanımı pediatrik yoğun bakım hastalarında önemli komplikasyonlarla ilişkilidir. Kateter süresinin sınırlandırılması, vazopressör tedavinin optimize edilmesi ve kateter bakımının iyileştirilmesi gibi önlemler, komplikasyonların azaltılmasında kritik öneme sahiptir. Ayrıca, yüksek risk gruplarına yönelik proaktif yaklaşımlar komplikasyon insidansını azaltabilir. Bu çalışma, pediatrik yoğun bakım hastalarında SVK kullanımına yönelik daha güvenli uygulama stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate catheter-related complications, particularly central catheter-associated bloodstream infections (CLABSI) and venous thrombosis, in pediatric patients who received central venous catheters (CVC) at Ankara Bilkent City Hospital Pediatric Intensive Care Units (PICUs). Additionally, it seeks to identify the risk factors associated with these complications and provide insights for improving clinical practices in managing CVCs. Material-Methods: Between January 1 and June 30, 2024, data from 263 pediatric patients admitted to PICUs and receiving CVCs were prospectively analyzed. Collected data included demographic characteristics, underlying diseases, reasons for ICU admission, catheter placement details (e.g., type, location, purpose), duration of catheterization, complications, and outcomes such as mortality and microbiological culture results. Risk factors for complications were assessed using logistic regression analysis. Results: The study population had a mean age of 4.9±0.3 years, with 59.7% being male. CLABSI incidence was calculated as 3.86 per 1000 catheter days. The most frequently isolated pathogens were Staphylococcus spp. (methicillin-resistant, 25%), Candida spp. (25%), and Klebsiella pneumoniae (ESBL-positive, 18.75%). Venous thrombosis incidence was 11.4%. Prolonged catheter duration and vasopressors were significantly associated with CLABSI, while extended hospitalization and prior catheterization were key risk factors for venous thrombosis. Notably, male sex and extended hospital stay were identified as additional risk factors for both complications. Following catheter replacement in cases of CLABSI, the responsible pathogens were no longer isolated in subsequent cultures. Overall, the 30- day mortality rate was 16.3%, and the 100-day mortality rate was 21.3%, with no catheter-related deaths reported. Conclusion: Central venous catheter use in pediatric intensive care patients carries significant risks of infections and thrombotic complications. This study highlights the critical role of optimizing catheter duration, minimizing inotrope usage, xii and improving catheter care practices to mitigate these risks. Moreover, targeted strategies for high-risk groups, such as male patients or those with prolonged hospitalizations, are essential for reducing complication rates. The findings underscore the need for standardized protocols and proactive interventions to ensure safer CVC practices in pediatric intensive care settings. Future studies could expand on these results to generalize findings and develop more effective preventive measures.