Televizyonda manipülasyon ve gerçeklik olgusu (Özel kanallardaki haberlerde gerçeklik üzerine saptamalar)
Manipulation on television and fact of reality
- Tez No: 92070
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TELEVİZYONDA MANİPULASYON VE GERÇEKLİK OLGUSU (ÖZEL KANALLARDAKİ HABERLERDE GERÇEKLİK ÜZERİNE SAPTAMALAR) Esra Fıratlı Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kasım 1998 Danışman : Prof. Dr. A. Haluk Yüksel Birinci bölümde, çalışmanın problemi belirlenir. Bu yolla iletişim, kitle iletişimi, teknoloji, ideoloji, mit ve kitle iletişim araçları kavramları öğeleri ve süreçleri ile birlikte ele alınır. Kitle iletişim araçları içinde özel bir konuma sahip olan televizyonun ve televizyon haberlerinin sağladığı manipulasyon ve özellikleri incelenir. Bunun yanı sıra çalışmanın amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve önemli tanımlar yer alır. İkinci bölümde, araştırmada kullanılan yöntem hakkında bilgi verilir. Araştırmanın modeli, evreni ve örnekleminin yanı sıra verilerin toplanması, çözümü ve yorumlanması, araştırmanın süre ve olanaklarına ilişkin çeşitli açıklamalar yapılır. Üçüncü bölümde, ilk bölümde belirlenen amaçlar doğrultusunda ulaşılan bulgular ve yorum üzerinde durulur. Manipulasyon kavram olarak incelenirken, televizyon haberlerindeki manipulasyona özel olarak yer verilir. Böylece, gerçeklik olgusunun kitle iletişim araçları ve televizyon haber bültenlerindeki yeniden oluşumu belirlenir. Dördüncü bölümde, araştırmanın kısa bir özeti verildikten sonra elde edilen sonuca bağlı olarak önerilere ve yargılara değinilir. Araştırma gerçeklik olgusunun kitle iletişim araçları ve televizyon haberlerinde doğrudan yansıtılamadığı sonucuna ulaşır. Kısaca, bu eleştirel bakışla aynı alanda geçmişte, günümüzde ve gelecekte gerçekleştirilen araştırmalar birlikte değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study named“Manipulation on Television and Fact of Reality”includes four parts. In the first section, this study's problem is mentioned. In this way,“communication, mass communication, technology, ideology, myth and mass media”are examined with their concepts, characteristics, elements and process. So, mass media effect society and culture takes place. Television, which have special place in mass media and manipulation in television news are analysed. This study's problem, target, importance, assumption, limitations and definitions of important verbs which are related to the subject is mentioned. In the second section, this study's information about the method used, is defined. Then, research model, universe, samplle, ways of gathering the data, analysing the data and research's time and possibilities takes place. In the third section, the findings obtained were interpretted in accord with the first part's aims. In this section while“manipulation”is analysed, television news which are related to the subject is examined. So, being the first attempt to conceptualise the“reshaping the reality”function, it is great importance to mass media and television news studies. In the fourth section, after a short summary of the research, results obtained were explained and decided. As a result of these researchs found out that reality not only reflected on television news that it had acquired from direct exposure to the mass media, they also influenced the news.IV From this point of view, in the last section we can interested in reality, illusions, manipulation, television news and other subjects. In this section, the assumptions depends on study's results are given. Briefly, this critical view is an exchange of views on the past, present and probable future of the field.