Yönetici eğitim süreci ve tekstil ve otomotiv yedek parça işletmelerinde karşılaştırmalı uygulama
Process of manager education and comparative application of textile and automotive spare part industries
- Tez No: 92071
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BEBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YÖNETİCİ EĞİTİM SÜRECİ VE TEKSTİL VE OTOMOTİV YEDEK PARÇA İŞLETMELERİNDE KARŞILAŞTIRMALI UYGULAMA îlknur Değirmenci İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Güneş Berberoğlu Devamlı gelişme ve yeniliklerin olduğu çağımızda, işletmeler ayakta kalabilme savaşı verirken, sahip oldukları en önemli kaynağın eğitilmiş, geliştirilmiş ve işletme amaçlarına yönlendirilmiş insan gücü olduğunu bilmektedirler. Batılı işletmelerin uzun zamandır ilgilendiği ve sürekli geliştirmeye yönelik çabalar gösterdiği yönetici eğitim süreci; yeni gelişmekte olan ülkelerde de giderek önem kazanmaya başlamış ve çalışma hayatı sürekli eğitim programları ile iyi bir öğrenme ortamına dönüştürülmüştür. Eğitim işlevi, profesyonel bir yöneticiye, başarısını etkileyen faktörleri tespit ederek bu faktörleri değerlendirebilme yeteneği kazandırmayı hedeflemektedir ve dolayısı ile, bir işletmede en alt düzeydeki yöneticiden en üst düzey yöneticiye kadar uzanmaktadır. Çünkü, yöneticilerin verimliliği sadece çalışma koşullarına ve çağdaş araç gereçlerin kullanımına bağlı değildir. Bütün bu unsurların yanında önemli olan davranışlarıdır. İşletmelerdeki yönetici eğitim süreci bu davranışlara da olumlu etkide bulunur.Ill Bu çalışmada; işletmelerin daha başarılı olması amacıyla eğitim programları ile yöneticiler arasındaki ilişki incelenmiştir. Konu uygulamadan seçilen iki örnek kuruluş üzerinde değerlendirilmiştir. Birinci bölümde; yönetici eğitiminin tanımı yapılarak yönetici eğitim programlarının işletmelere sağladığı katkılar açıklanmıştır. İkinci bölümde; yönetici eğitim sürecinde kullanılan yöntemler belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; yönetici eğitimi ile ilgili uygulama örneklerine yer verilmiştir. Çeşitli şirketlerde uygulanan yönetici eğitim yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise; Tekstil ve Otomotiv yedek parça işletmelerinde faaliyet gösteren iki işletmede uygulanan yönetici eğitim süreci incelenerek, süreçteki yönetici eğitiminde kullanılan yöntemler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the period which possess continuous development and newness, the establishments are trying to remain standing and they know that manpower is an important resource educated, growed and rientated towards the business means which they possess. Western establishments show attention to establishment education since long time and shows efforts directed to continuous development. Business education started getting important in the countries which are being developed most recent and life of working changed to a suitable education environment with the activities of continuous education and development. Function of education and development takes aim at to gain appreciation capability thes factors by fixing the factors which affects it's success to professional administration. Consequently, the present function is extended to top-level administrator from the sub-level administator in the establishment. Because profitability of administrators is not dependent on working conditions and using of contemporary means and tolls only. At the sime time, the important subjec is behaviours of administrators. Profitability and quality is a behaviour matter. The present study analyses the relation between the administrators and education and development activities with the aim to be more successfull of the establishment. The present subject has been appreciated on two sample establishments chosed from application.In the first chapter, the meaning of education and development was explained. In the second chapter preparation of education methods and development of administrator that the establishments was gained the result in todays and their methods were determined. In the third chapter, some samples are given from the methods applied in various companies. In fourth chapter, applied methods has been examined in two different establishments which are in activity in Textile and Automotive spare parts firms. These methods has been valuated in comparative. After the results are displayed, proposals were discussed and general assestment of the subject were made proposals and result are caused to happen.