İşe alım sürecinin başarı kriterleri üzerine bir araştırma
A research upon successful criteria of recruitment process
- Tez No: 221115
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda rekabet avantajı yaratabilmek ve işletme performansına katkıda bulunabilmek için insan kaynakları yönetiminin rolü ve statüsü değişmeye başlamıştır. İnsan kaynakları yönetimi işe alma, eğitim, performans değerleme gibi operasyonel görevlerden uzaklaşıp, işletmenin sonuçlarını etkileyen, insan kaynakları süreci ile ilgili aldığı kararların işletmede uygulanmasını sağlayan iş birimi haline gelmiştir. Bu da ancak insan kaynakları yönetiminin elinde bulundurduğu araçları, zamanı ve çalışanları etkin ve etkili bir şekilde kullanması ve insan kaynakları stratejilerinin içsel rolunün uzun vadeli olması ile mümkündür. Bu kapsamda bu çalışma da sürecin tamamının başarısında etkili olan işe alım sürecinin başarı kriterleri ve bu kriterlerin ölçümlenmesi konuları ele alınmıştır.Bu araştırma ile İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen ilk 500 büyük işletme içerisinde otomotiv, gıda ve tekstil sektöründe yer alan işletmelerin işe alım sürecinin ölçümü ve değerlendirilmesi ile ilgili uygulama düzeyleri belirlenmeye, işletmelerin faaliyette bulunduğu sektöre ve İnsan kaynakları çalışanı başına düşen toplam çalışan sayısına göre, işe alım sürecinin ölçme ve değerlendirme çalışmaların etkinliği arasında farklılık olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years human resource management?s role and statu has been changed for set up competitive advantage and contribute to business performance. Human resource management fly off at operational duties as recruitment, training, performence management. And studied is become strategic business unit which affect results of company. But it is only possible to use tools, time and employment effectively. And for this human resources strategies internal role?s must be covered long term. At this thesis, succesful criteria of recruitment processs and measurement of this criteria is researched. The reason to choose recruitment process; this process?s success is affected all human resources process.This search is covered first five hundred company which declared ISO. Sectors are limited automotive, textile and food industry. The aim is confirm measurement and evaluation of recruitment process practise level. Explain difference between measurement and evaluation of recruitment process practise with sector and per human resource employe total employee.