Faz değiştiren madde içeren CaCO3 mikrokapsüllerinin ve kompozitlerinin geliştirilmesi
Development of CaCO3 microcapsules and composites containing phase-change materials
- Tez No: 920718
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ KONUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada binaların ısıtma ve soğutma yükünü azaltma uygulamalarında kullanılmak üzere Faz Değiştiren Malzemelerin (FDM) CaCO3 ile mikrokapsülleri ve kompozitleri hazırlanmıştır. Çalışmada parafin, oktadekan, heptadekan, laurik asit ve etil palmitat olmak üzere beş farklı FDM kullanılmıştır. CaCO3 dış duvarlı mikrokapsüllerin üretimi için emülsiyon polimerizasyonu yöntemi kullanılmış ve CaCO3, CaCl2 ve Na2CO3 reaksiyonu ile sentezlenmiştir. FDM/CaCO3 kompozit üretimi sırasında kompozit matrisi olarak doğal CaCO3 minerali kullanılmış ve üretim doğrudan emdirme yöntemiyle yapılmıştır. Üretilen FDM mikrokapsüllerinin ve kompozitlerinin faz değişim özelliklerini ve termal enerji depolama kapasitelerini belirlemek için Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizleri, termal kararlılıklarını değerlendirmek için Termal Gravimetrik Analiz (TGA), kimyasal yapıdaki değişimleri incelemek için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve yüzey morfolojilerini incelemek için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sentezlenen FDM/CaCO3 mikrokapsüllerin ve özellikle etil palmitat içerenlerin, binalarda termal enerji depolama sistemlerinde kullanılabileceğini ve enerji verimliliğine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, microcapsules and composites of PCMs with CaCO3 that can be used in applications to reduce the load of buildings against changes in weather conditions were prepared. Five different PCMs were used in the study: paraffin, octadecane, heptadecane, lauric acid, and ethyl palmitate. CaCO₃-shelled PCM microcapsules were prepared by emulsion polymerization. The CaCO₃ shell was through the reaction of CaCl₂ and Na₂CO₃. PCM/CaCO₃ composite was fabricated by direct impregnation, utilizing natural CaCO₃ mineral as the matrix. Phase change properties, thermal stability, chemical structure, and surface morphology of the produced PCM microcapsules and composites were investigated using Differential Scanning Calorimetry (DSC), Thermogravimetric Analysis (TGA), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), and Scanning Electron Microscopy (SEM), respectively. The results indicate that the synthesized PCM/CaCO₃ microcapsules, particularly those containing ethyl palmitate, have potential for use in building thermal energy storage systems to improve energy efficiency.