Bilgisayarda üç boyutlu animasyon filmi üretimi ('Bir başına oyun' film uygulaması)
Three dimension animation film production on computer (An application of animation film called 'Solitary game')
- Tez No: 92075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
SANATTA YETERLİK TEZ ÖZÜ BİLGİSAYARDA ÜÇ BOYUTLU ANİMASYON FİLMİ ÜRETİMİ (“BİR BAŞINA OYUN”FİLM UYGULAMASI) Yücel GÜRSAÇ Grafik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Doç. Dr. Ahmet DURMAZ Üç boyutlu bilgisayarlı animasyon sistemlerinde üretilen karakterlerin canlandırılması, tarihsel süreç içinde bilgisayar grafiklerinin gelişimiyle bağlantılı olarak büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Gerçekte var olan ya da olmayan nesnelerin üretimi ve bu üretimin gerçekçi bir şekilde hareketlendirilebilme özelliği ile birçok alanda etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Üç boyutlu bilgisayarlı animasyonun üretimlerinden yararlanan sektörlerden birisi de sinemadır. Sinema filmlerinde karşılaştığımız görsel efektler izleyiciyi her geçen gün daha da şaşırtmaktadır. Gerçek hayatta var olmayan, hayal ürünü yaratıkların, gelişmiş mekanların ve şekilden sekile giren karakterlerin üretimleri, gelişmiş bilgisayar yazılımları tarafından kolayca gerçekleştirilmektedir. Bu alanda yapılan gelişmelerle elde edilen filmler yönetmenlerin ve izleyicilerin hayal güçlerim* zorlamaktadır. Son zamanlarda, geleneksel animasyon yöntemlerinin üç boyutlu bilgisayarlı animasyona uyarlanmasıyla, ortaya Toy Story, Ant-Z gibi eğlendirici filmler de çıkmaktadır. Bu filmlerin amacı, katı gerçekçilikten uzak, geleneksel animasyon yöntemleriyle yakalanacak bir eğlence ortamı yaratmaktır. Bu tür filmlerin gerçekleştirilme sürecinde bir takım yollar izlenir.Bilgisayarlı animasyon filmlerinin yaratma süreci, bir fikrin ya da öykünün senaryosunun yazılmasıyla başlar. Senaryonun doğrultusunda, çekim senaryosu hazırlanır ve buna bağlı olarak da öykü akış şeması çizilir. Bu aşamalardan sonra modellemesi gerçekleştirilen nesne ve karakterlerin, renk ve doku özellikleri belirlenir. Çekim senaryosu ve öykü akış şeması doğrultusunda sahnede yer alan nesne, karakter ve kamera gibi objelerin hareketleri verilir. Sıvaması sonucunda elde edilen görüntülerin, çekim senaryosu ve öykü akış şemasına göre birleştirilmesi, özel görüntü ve ses efektlerinin eklenmesi ile video gibi gösterim araçlarına aktarılır ve böylece bilgisayarda üç boyutlu film üretme işlemi tamamlanmış olur. Bu çalışmanın amacı, bilgisayar ortamında, üç boyutlu animasyon teknik ve yöntemlerinden yararlanarak, bir öykünün, senaryo aşamasından başlayarak sunumuna kadar ki üretme süreci içerisinde bir üç boyutlu animasyon filmi üretmektir. Belirlenen amaç doğrultusunda,“Bir Başına Oyun”isimli film uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Animation of characters produced in 3D animation systems, has been rapidly developed along with the progress of computer graphics. Character animation is widely used in many different areas by its ability to produce and animate simulations of real or imaginary objects. One of the industries that use the ease of 3D animation, is cinema. The visual effects used in movies are amazing the audience more and more everyday. Production of imaginary creatures, highly developed places and morphing characters can be easily done with today's high-tech computer software. Movies created along means of 3D animation technology forces the imagination of both the directors and the audience. Recently, by adaptation of principles of traditional animation to computer animation, entertaining movies such as Toy Story and Ant-Z can also be produced. The goal of these movies is to reach an entertaining state, far from the bitter reality, that can be achieved by the methods of traditional animation. There are some certain ways to be used in creating such movies. The process of creating a computer animated film starts with the writing of its script After that, a story board should be drawn. Then, the colours and texture maps are assigned to the modelled objects and the objects, characters, cameras etc. in the scene are animated along the script and the story board. In the last stage, the rendered scenes are compiled through the script, special visul and audial effects are added and all of them are transferred into display tools such as video players. So that the production process comes to an end. The object of this study, is to produce a 3D animation movie starting from the writing of the script through the presentation, using the techniques and methods of methods of 3D animation. Through the object mentioned above, the movie“Bir Başına Oyun-Solitary Game”is produced.