Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin okul sporlarını değerlendirme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of physical education and sports teachers' levels of evaluation of ssportschool
- Tez No: 920776
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKTAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin okul sporlarını değerlendirme düzeylerini belirlemek ve analiz etmektir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin değerlendirme süreçlerindeki güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi ve potansiyel iyileştirme alanlarının tanımlanması hedeflenmektedir. Bu araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim döneminde Balıkesir ilinin merkezi ve belirli ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan toplam 458 beden eğitimi ve spor öğretmeni, bunların içinde 197 kadın ve 261 erkek öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve araştırmaya katılan öğretmenlerin okul sporlarını değerlendirme düzeylerinin incelenmesi için“Oğuzhan Gül, Aydoğan Soygüden ve Yalçın Karagöz”tarafından hazırlanan okul sporları değerlendirme ölçeği: geçerlik ve güvenirlilik çalışması ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu, cinsiyet, meslek yılı, yaş, eğitim durumu ve çalışılan okul türünü içermektedir.“Okul sporları değerlendirme ölçeği”“Gelişim”ve“Fayda”alt boyutlarını içermektedir. Araştırma bulgularında cinsiyet ve meslek yılı değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir. Bu fark cinsiyet değişkeni gelişim ve fayda alt boyutlarında, erkek bireylerden, meslek yılı değişkeni gelişim ve fayda alt boyutlarında, 11-15 yıl görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine and analyze physical education and sports teachers' evaluation levels of school sports. In this regard, it is aimed to determine the strengths and weaknesses of teachers in the evaluation processes and to identify potential improvement areas. The population of this research consists of a total of 458 physical education and sports teachers, including 197 female and 261 male teachers, working in public schools in the center and certain districts of Balıkesir province in the 2023-2024 academic period. A personal information form developed by the researcher was used as a data collection tool, and the school sports evaluation scale: validity and reliability study scale prepared by Oğuzhan Gül, Aydoğan Soygüden and Yalçın Karagöz was used to examine the school sports evaluation levels of the teachers participating in the research. The personal information form includes gender, professional years, age, educational status and type of school. The school sports evaluation scale includes the“Development”and“Benefit”sub-dimensions. In the research findings, a significant difference was detected in gender and professional year variables. This difference arises from male individuals in the development and benefit sub-dimensions of the gender variable, and from physical education and sports teachers who have been working for 11-15 years in the development and benefit sub-dimensions of the professional year variable.