Okul yöneticileri ve beden eğitimi ve spor öğretmenlerinde iş motivasyon kaynakları, iş doyumu ve öznel iyi oluşun okul sporlarını yordama düzeyi
The sources of work motivation, job satisfaction, and subjective well-being among school administrators and physical education and sports teachers, and their predictive levels on school sports
  1. Tez No: 949294
  2. Yazar: FERİT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticileri ile beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş motivasyon kaynakları, iş doyumu ve öznel iyi oluş düzeylerinin okul sporlarına yönelik tutumlarını yordama düzeyini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 162'si (%53.8) okul yöneticisi ve 139'u (%46.2) beden eğitimi ve spor öğretmeni katılım göstermiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Öğretmenlerin İş Motivasyon Kaynakları Ölçeği”,“Öğretmenlerin İş Doyumu Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Okul Sporları Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin cronbach alpha iç tutarlık katsayılarının ,88 ile ,96 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Bu aşamadan sonra ikili grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklemler t-Testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında One-Way ANOVA analizi ve ardından LSD testi tercih edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon analizi, yordama düzeyini tespit etmek için ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, iş motivasyonu, iş doyumu ve öznel iyi oluş değişkenleri, okul sporlarını değerlendirme tutumundaki varyansın %32'sini açıklamaktadır. İş motivasyon kaynakları ile iş doyumu (r=.544), öznel iyi oluş ile iş motivasyonu (r=.629), okul sporları değerlendirme tutumları ile iş motivasyon kaynakları (r=.431) ve iş doyumu ile öznel iyi oluş (r=.622) arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuçlar, yöneticilerin iş motivasyon düzeylerinin öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğunu; ancak beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin okul sporlarına yönelik tutumlarının daha olumlu olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, bireysel psikolojik ve mesleki değişkenlerin okul sporlarına etkisi göz ardı edilmemelidir. Araştırma sonunda, okul yöneticilerine yönelik hizmet içi eğitimler, öğretmenlerin motivasyonunu ve doyumunu artıracak uygulamalar ve okul ortamının psikososyal olarak desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive level of job motivation sources, job satisfaction, and subjective well-being of school administrators and physical education and sports teachers on their attitudes toward school sports. In this study, quantitative research method, relational screening model was used. Data were collected using the“Teachers' Job Motivation Sources Scale,”“Teachers' Job Satisfaction Scale,”“Subjective Well-Being Scale,”and“School Sports Evaluation Scale.”Findings revealed that job motivation, job satisfaction, and subjective well-being variables explained 32% of the variance in attitudes toward school sports. There were moderate, positive, and significant relationships between job motivation sources and job satisfaction (r = .544), subjective well-being and job motivation (r = .629), attitudes toward school sports and job motivation sources (r = .431), and between job satisfaction and subjective well-being (r = .622). Results indicated that school administrators had higher levels of job motivation compared to teachers, while physical education and sports teachers exhibited more positive attitudes toward school sports. These findings suggest that individual psychological and professional variables significantly influence attitudes toward school sports and should not be overlooked. Based on the results, it is recommended that in-service training programs be organized for school administrators, supportive practices be developed to enhance teachers' motivation and job satisfaction, and that the psychosocial aspects of the school environment be strengthened to improve the overall quality of school sports.