9-11 yaşlar arası spor yapan ve yapmayan çocukların ruhsal uyum düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Analyze the psychological adaptation levels of the children active in sports activities and not active in sport activities between ages 9 ? 11 years
  1. Tez No: 279647
  2. Yazar: TALİP ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, 9-11 Yaşlar Arası Spor Yapan ve Yapmayan Çocukların Ruhsal Uyum Düzeylerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır.Araştırma grubu, 9-11 yaşlar arası takım sporu alanında hentbol branşında 10 kız-10 erkek, mücadele sporu alanında karate branşında 10 kız-10 erkek, bireysel spor alanında yüzme branşında 10 kız-10 erkek olmak üzere ve bu branşlarda en az 1 yıl spor yapan 30 kız-30 erkek ile spor yapmayan 30 kız 30 erkek çocuktan oluşmaktadır. Bu çocukların anneleri ve sınıf öğretmenleri Hacettepe Ruhsal Uyum Ölçeğindeki ilk 24 soru yani nevrotik sorun düzeyi ve davranış sorun düzeyleri ile ilgi soruları cevaplamışlardır. Çocukların annelerinin ve sınıf öğretmenlerinin değerlendirmeleriyle gruplar bazında toplanan veriler karsılaştırılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda toplanan veriler, t- testi, tek yönlü varyans analizi (one way anova), çift yönlü varyans analizi (two way anova) testleri kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuç olarak, anne görüşlerine göre ruhsal uyum düzeyi değerleri, spor yapan çocuklarda =6,25, spor yapmayan çocuklarda =10,68, sınıf öğretmeni görüşlerine göre ruhsal uyum düzeyi değerleri, spor yapan çocuklarda =5,36 ve spor yapmayan çocuklarda =10,65 olarak bulunmuştur. Bu verilere göre anne ve sınıf öğretmeni görüşleri bakımından spor yapanların lehine anlamlı bir fark görülmüş ancak spor yapmayan çocuklarında ruhsal uyum düzeylerinin normal değerler içerisinde olduğu belirlenmiştir. Spor yapan çocuklarda bireysel spor alanında yüzme branşında, mücadele sporu alanında ise karate branşında faaliyet gösteren çocukların ruhsal uyum düzeyleri sınıf öğretmeni görüşlerine göre takım sporu alanında hentbol branşına göre daha anlamlı bulunmuş olup hentbol branşında faaliyet gösteren çocukların ruhsal uyum düzeyleri de normal değerler arasında çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the psychological adaptation levels of the children active in sports activities and not active in sport activities between ages 9 ? 11 years.The research group was comprised of 10 male and 10 female active in handball as a team sport, 10 male and 10 female active in karate as a mortial arts sport, 10 boys and 10 girls active in swimming as an individual sport between ages 9 and 11. These 30 boys and 30 girls were selected from those active in sports for at least one year. The mothers and the teachers of these children are given 24 questions from Hacettepe Emotional Adjustment Scale related to neurotic and behaviour problem levels. The collected datas were compared according to the evaluation of the mothers and the instructors of the children. These datas were analyzed through T-Test, one way anova and two way anova tests.As a conclusion, psychological adaptation levels according to the mothers were =6,25 with children active in sports and =10,68 with children not active in sports. According to the teachers, psychological adaptation levels were =5,36 with children active in sports and =10,65 with children not active in sports. Depending on these outputs, it was obvious that there is a meaningful difference in favor of children active in sports, whereas the psychological adaptation levels of the children not active in sports were between the normal levels. Between the children active in sports, psychological adaptation levels in swimming as an individual sport and karate as a mortial arts were found to be more meaningful than in handball as a team sport. Besides, psychological adaptation levels of children active in handball were between the normal levels.