Dolaylı soru sorma tekniklerinin bankacılık sektöründe bir uygulaması
An application of indirect questioning techniques in banking sector
  1. Tez No: 920849
  2. Yazar: BURCU ŞAHMELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZGÜL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, özel bankacılık sektöründe mobbing (iş yerinde psikolojik taciz) oranlarını belirlemek amacıyla dolaylı soru sorma tekniklerinin etkinliğini incelemektedir. Dolaylı soru sorma teknikleri literatürde incelenmiş ve bu tekniklerin avantajları ve uygulamaları detaylandırılmıştır. Uygulama bölümünde ise bankacılık sektöründe çalışan iki farklı örneklem grubu üzerinde bir çevirim içi anket çalışması gerçekleştirilmiştir. İlk gruba mobbing sorusu doğrudan sorulurken, ikinci grupta çevrim içi anketlere uygunluğu nedeniyle çapraz model kullanılmıştır. Çapraz model, rastgeleleştirilmiş olmayan dolaylı tekniklerin en popüler olanıdır ve katılımcıların anonimlik hissi yaşayarak doğru cevaplar vermesini sağlamaktadır. Sonuçlar, doğrudan sorulan sorular ve çapraz model ile elde edilen verilerin benzer oranlar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, dolaylı soru sorma tekniklerinin, özellikle hassas konularda güvenilir veri toplama sürecinde kullanılabileceğini ve çapraz modelin çevrim içi uygulamalar için uygun olduğunu göstermiştir ve mobbing araştırmalarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effectiveness of indirect questioning techniques to determine mobbing (psychological harassment in the workplace) rates in the private banking sector. Indirect questioning techniques are reviewed in the literature, detailing their advantages and applications. In the application section, online study was conducted on two different sample groups working in the banking sector. In the first group, the mobbing question was asked directly, while in the second group, the crosswise model was used, as it is suitable for online surveys. The crosswise model is the most popular non-randomized indirect technique and helps participants feel more secure, encouraging more truthful responses. The results showed similar rates for direct questions and those obtained via the crosswise model. This study demonstrates that indirect questioning techniques can be effectively used in the process of collecting reliable data on sensitive issues, and that the crosswise model is well-suited for online applications and contributes to mobbing researches.