A study of sources of foreign language classroom anxiety in speaking and writting classes
Konuşma ve yazma derslerinde yabancı dil öğrenimindeki kaygı nedenleri
  1. Tez No: 92084
  2. Yazar: BELGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL BALPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dil öğrenimi ve öğretimi üzerine yapılan çalışmalar son zamanlarda öğrenciler ve onların dil öğrenimi sürecine bakış açılan üzerine odaklanmıştır. Öğretme ve öğrenmenin söz konusu olduğu her ortamda sınıfın dört duvarı dışındaki faktörlerin önemi ve bu faktörlerin öğrencilerin motivasyonu, tutumu ve amaçlarına ulaşabilmek için gösterdikleri çabayı etkileyeceği artık tartışma götürmez bir şekilde bilinmektedir. Bu nedenle ikinci ve yabancı dil öğretimi, kullanılan metod göz önüne alınmaksızın, bireylere olumlu tutumlar geliştirebilecekleri, motivasyonlarını yükseltebilecekleri ve daha etkili dil öğrencileri olmaları için uygun stratejileri kullanabilecekleri bir sınıf ortamı yaratmayı amaçlamaktadır. Diğer taraftan, dil öğrenme kaygısının öğrencilerin etkili öğrenmelerini engellediği de bilinen bir gerçektir. Bu yüzden, ikinci/yabancı dil öğretimi, daha başarılı dil öğrencileri yaratabilmek amacıyla öğrenci-merkezli ve kaygıdan uzak bir sınıf ortamı oluşturmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin iki üretim odaklı beceriyi -konuşma ve yazma- öğrenme ve kullanmada yaşadıkları yabancı dil öğrenme kaygısının sebeplerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. 36 orta düzey yabancı dil öğrencisinin yabancı dil öğrenme kaygısı, Yabancı Dil Öğrenme Kaygı Ölçeği (FLCAS) kullanılarak belirlenmiş ve her bir denek, ölçeğe verdiği cevaplara göre yüksek, orta ve düşük kaygılı olmak üzere, üç kaygı seviyesinden birine konulmuştur. Tüm deneklerden daha sonra konuşma ve yazma dersleri için 4 hafta boyunca günlük tutmaları istenmiştir. Rasgele seçilmiş 12 denek ile duydukları kaygının sebeplerini daha iyi açıklamak amacı ile mülakat yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin her biri aynıIll zamanda, dil öğrenimi hakkındaki inançlarının kaygılan üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla Dil Öğrenimi Hakkındaki İnançları Belirleme Ölçeğini (BALLI) cevaplamışlardır. Öğrencilerin günlük ve mülakatlarda ifade ettikleri görüşler her iki beceri İçin incelendiğinde üç ana kategori ortaya çıkmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler, yaşadıkları kaygının kişisel sebeplerden -dil öğrenme becerisinin birey tarafından olumsuz değerlendirilmesi, bireyin diğer öğrencilerle kendini kıyaslaması, yüksek kişisel beklentiler, dil öğrenimi hakkındaki yanlış inançlar- öğretmenlerin tutumu ile ilgili sebeplerden -öğrencilere ve onların hatalarına karşı- ve konuşma ve yazma derslerinde izlenen öğretme prosedürlerinden -smıfin önünde konuşma, sözlü sunular yapma, bireysel çalışma, paragraf formunda yazma- kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Çalışma sonuçlarının yabancı dil öğrenimi ve öğretimine ilişkin yansımaları da son bölümde irdelenmiş ve bu bulgular çerçevesinde yabancı dil öğretimi ve öğrenimine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The recent literature in language learning and teaching mainly focuses on language learners and their perspectives about the language learning process. ît İs now known that any teaching and learning will be affected by factors beyond the four walls of the classroom, and these factors will be effective on the motivation of the learners, their attitude and the effort they are prepared to make to achieve their goals. One of the current challenges in second and foreign language teaching, regardless of the method, is to provide learners a classroom environment in which they can adopt positive attitudes, a high motivation and use appropriate strategies İn order to become more effective language learners. On the other hand, it is also known that language anxiety prevents learners from adopting effective learning practices in the classroom situation. As a result, second/foreign language teaching recently aims at providing students with a learner- centered and anxiety-free classroom environment to help them become more successful language learners. This study was designed in order to find out the sources of foreign language anxiety Turkish students learning English as a foreign language experience in two productive skills; speaking and writing. The range and degree of foreign language anxiety of 36 intermediate level language learners were determined by using the questionnaire FLCAS (Foreign Language Classroom Anxiety Scale), and considering the answers they gave to the questionnaire each of the subjects was assigned to one of the three anxiety levels, high, medium and low. All of the subjects were then told to keep personal diaries about their speaking and writing classes for four weeks. Randomly selected 12 subjects were also interviewed in order to credit or discredit evidence of foreign language anxiety. Meanwhile, all the subjects were administered the questionnaire BALLI (Beliefs About Language Learning Inventory) to examine whether or not their beliefs about the language learning had any effects on their anxiety. Analysis of the learners' comments both in the diaries and the interviews for each skill revealed three main sources of foreign language anxiety. Learners reported that the anxiety they felt caused by personal reasons -negative self assessment of ability, selfcomparison to other students, high personal expectations, and their irrational beliefs about language learning-; their teachers' manner -towards learners and towards their error- and the teaching procedures in speaking -speaking in front of the classroom, making oral presentations, studying individually-, and writing classes -writing in the paragraph form-. Finally, implications of the findings for foreign language teaching / learning are also discussed in the study.