Abdominal cerrahide kullanılmak üzere PHBHHx membranların hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of PHBHHx membranes for use in abdominal surgery
- Tez No: 920859
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Abdominal cerrahi sonrası iyileşme sürecinde hastaların yaklaşık %90'ında peritoneal adezyonlar gelişmektedir. Adezyonlar, iyileşme sürecinden kaynaklanan anormal fibröz veya skar dokusudur. Yapışkanlık önleyici olarak degrade olmayan polypropilen ve polietilenterrafitalat meshlerin dışında, degrade olabilen poliglaktin, poliglikolik asit, poli4-hidroksibutirat meshlerde kullanılmaktadır. Degrade olan meshlerin mekanik problemlerinin yanı sıra adhezyon problemi görülmüştür. Sunulan tez çalışmasında abdominal cerrahi sonrası oluşan yapışıklıkların önlemek için PHBHHx membranlarının hazırlanması ve in-vitro, karakterizasyonun yapılması amaçlanmıştır. PHBHHx membranların serbest yüzey enerjilerini düşürmek, fibroblast adhezyonunu engellemek, pıhtılaşma faktörlerini uyarmamak için oleik asit, polietilen glikol-400 (PEG), PEG-8000, izopropil miristat ilave edilerek modifiye edilmiştir. PHBHHx membranların serbest yüzey enerjileri, dinamik mekanik test cihazı ile mekanik özellikleri, su tutma kapasiteleri, belirlenmiştir. Modifikasyonlar ile insan fibroblast hücre adhezyonu korele edilmiştir. Aynı zamanda modifikasyonun sitokin salımına etkisi, hücresel oksidasyona etkisi, insan serum albümin bağlama kapasitesi belirlenmiştir. Kan pıhtılaşma faktörlerini etkilemeyen, hücre adhezyonuna izin vermeyen, proinflomatuar sitokinleri uyarmayan formülasyonlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Approximately 90% of patients develop peritoneal adhesions during the recovery process following abdominal surgery. Adhesions are abnormal fibrous or scar tissue resulting from the healing process. To prevent adhesions, non-degradable meshes such as polypropylene and polyethylene terephthalate, as well as degradable meshes like polyglactin, polyglycolic acid, and poly(4-hydroxybutyrate), have been employed. However, degradable meshes are associated with mechanical issues and adhesion-related complications. The aim of this thesis is to prepare and characterize PHBHHx membranes to prevent adhesions after abdominal surgery. To reduce the surface free energy of PHBHHx membranes, inhibit fibroblast adhesion, and prevent activation of clotting factors, the membranes were modified using oleic acid, polyethylene glycol-400 (PEG-400), PEG-8000, and isopropyl myristate. The surface free energies of the PHBHHx membranes, their mechanical properties via dynamic mechanical analysis, and water retention capacities were evaluated. The relationship between these modifications and human fibroblast cell adhesion was analyzed. Additionally, the effects of the modifications on cytokine release, cellular oxidation, and human serum albumin binding capacity were determined. Formulations that do not affect blood clotting factors, do not permit cell adhesion, and do not stimulate pro-inflammatory cytokines were identified.