Examplarischer Vergleich ausgewâhter Verfahren der Arbeitssteuerung mit Hilfe des Simulationsverhahrens FEMOS
Seçilen İş Yönetim Yöntemlerinin FEMOS Simülasyon Yöntemi ile Örnek Karşılaştırması
- Tez No: 920875
- Danışmanlar: PROF. DR. GERT ZÜLCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Almanca
- Üniversite: Karlsruher Institut für Technologie
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Seçilen İş Yönetim Yöntemlerinin FEMOS Simülasyon Yöntemi ile Örnek Karşılaştırması Üretim sistemlerinin yönetimi için geleneksel yöntemlerin yanı sıra, örneğin işletme sipariş yönetimi veya yük odaklı sipariş serbest bırakma gibi itme (push) prensibine dayalı yöntemlerin uzun süredir kullanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte, çekme (pull) prensibine dayalı yönetim sistemleri, örneğin Kanban yönetimi, giderek daha fazla tartışılmaktadır. Bu tür yaklaşımlar, öncelikli olarak işletmelerin pazar taleplerine hızlı yanıt verebilmesini sağlamak ve aynı zamanda organizasyonel parametreleri iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ancak Kanban prensibi, yalnızca belirli koşullar sağlandığında etkili bir şekilde uygulanabilir. Son yıllarda, İş Bilimi ve İşletme Organizasyonu Enstitüsü'nde çekme prensibinin avantajlarını içeren ancak Kanban yönetimine kıyasla çok daha esnek bir uygulama sunan“performans oranı anlaşmasına dayalı yönetim”yöntemi geliştirilmiştir. Bu lisans tezi kapsamında, farklı iş yönetim yöntemleri örnek bir vaka çalışması üzerinden karşılaştırılacaktır. Bu amaçla, ifab (Institut für Arbeitswissenschaft und Betriebsorganisation) tarafından geliştirilen FEMOS simülasyon yöntemi kullanılacaktır. FEMOS, sipariş süreçlerinin Kanban yönetimi (çekme prensibi), işletme sipariş yönetimi (itme prensibi) ve performans oranı yönetimi kullanılarak modellenmesini ve incelenmesini sağlar. Vaka çalışması olarak bir bisiklet üretim modeli ele alınacaktır. Bu model için uygun tasarım alternatifleri geliştirilecektir. Bu alternatifler, hem üretim yapısına hem de iş yükü yapısına ilişkin değişkenleri kapsayacaktır. Böylece, farklı yönetim yöntemlerinin çeşitli yapı formlarına uygunluğu ile sistem yükünün niceliksel ve niteliksel değişkenlik gösterdiği durumlarda nasıl performans gösterdiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Exemplary Comparison of Selected Work Control Methods Using the FEMOS Simulation Method In addition to conventional methods for controlling production systems, such as production order control or load-oriented order release based on the push principle, pull-based control methods such as Kanban control have been increasingly discussed for some time. These approaches primarily aim to enhance companies' responsiveness to market demands while simultaneously improving organizational parameters. However, the Kanban principle can only be effectively applied if certain prerequisites are met. Recently, a control method based on performance rate agreements has been developed at the Institute for Industrial Science and Business Organization. This method incorporates the advantages of the pull principle while offering significantly greater flexibility in its applicability compared to Kanban control. As part of this thesis, various work control methods will be compared using an exemplary case study. For this purpose, the FEMOS simulation method, developed at ifab (Institut für Arbeitswissenschaft und Betriebsorganisation), will be used. FEMOS allows for the modeling and analysis of order processing using Kanban control (pull principle), production order control (push principle), and performance rate control. A bicycle manufacturing model will be used as the case study. Suitable design alternatives will be developed for this model, considering both production structure and workload structure. The study will examine the suitability of the mentioned control methods concerning different structural forms, as well as their performance under quantitative and qualitative variations in system workload.