Antimon selenyum ince filmlerin sputter tekniği ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of antimony selenium thin films using sputter technique
- Tez No: 920876
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş gözelerinde soğurucu tabaka olarak kullanılmak üzere antimon selenyum (Sb2Se3) sentezi ve karakterizasyonu araştırılmıştır. Bu malzemenin şu ana kadar var olan soğurucu tabalara göre avantajlı güçlü bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Sb2Se3 ince filmlerinin sentezi, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Öncelikle RF magnetron sputter yöntemiyle, soda kireç cam üzerine farklı alttaş sıcaklıklarında antimon (Sb) biriktirilerek ince film Sb üretilmiştir. Sonrasında kuartz boru içine Sb ince filmleri ve seramik pota içine yerleştirilen selenyum (Se) tozu ile beraber konularak 250 °C'de 1 saat ısıl işlem uygulanarak selenizasyon işlemi yapılmıştır. Elde edilen örneklerin; yapısal analizi için X-ışınları kırınım (XRD) deseni, Raman saçılması ölçümleri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri elde edilmiştir. Yapı içindeki Sb ve Se oranlarının belirlenmesi için enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ölçümü yapılmıştır. Elde edilen XRD desenlerinin tümü ortorombik Sb2Se3 yapısıyla tamamen eşleşmiştir. SEM ile incelendiğinde oda sıcaklığı, 200 ve 225 °C'de biriktirilen örneklerde [hk0] yönünde büyümenin baskın olduğu aksine 250, 275 ve 300 °C'de kaplanan örneklerde [hk1] ve [hk2] yönünde büyümenin baskın olduğu gözlenmiştir. Raman analizinde ortorombik Sb2Se3 yapısına uygun pikler elde edilmiştir. Son olarak EDS analiziyle Sb:Se atomik oranı elde edilmiştir ancak bu değer istenilen oranda değildir. Tüm analiz yöntemlerinden çıkan sonuçlar göz önüne alındığında alttaş tutucunun 250 °C olduğu örneğin ortorombik Sb2Se3 yapıya en uygun olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the synthesis and characterization of antimony selenium (Sb2Se3) for use as an absorber layer in photovoltaic panels were investigated. This material is considered a strong alternative to the existing absorber layers due to its advantages. The synthesis of Sb₂Se₃ thin films was carried out in two stages. First, Sb was deposited on soda lime glass using the RF magnetron sputtering method, and then these Sb thin films were subjected to selenization in a single-zone tubular furnace. In the RF magnetron sputtering system, the deposition process was performed with different substrate holder temperatures for each sample. However, all parameters were the same during the selenization process. The obtained samples were then analyzed based on XRD, Raman, SEM, and EDS analyses. All XRD patterns matched completely with the orthorhombic Sb₂Se₃ structure. SEM analysis showed that growth in the [hk0] direction was dominant for the samples deposited at room temperature, 200 and 225 °C, whereas growth in the [hk1] and [hk2] directions was dominant for the samples deposited at 250, 275 and 300 °C. Raman analysis revealed peaks corresponding to the orthorhombic Sb₂Se₃ structure. Finally, EDS analysis determined the Sb: Se atomic ratio, but this value was not at the desired ratio. Considering the results from all analysis methods, it was observed that the sample with the substrate holder temperature of 250 °C was the most suitable for the orthorhombic Sb₂Se₃ structure.