İzmit ve Hereke alanının jeolojisi ve tektonik özellikleri
Geology and tectonic features of İzmit-Hereke area
- Tez No: 920909
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KORAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Programı'nda 2016-2023 yılları arasında, Batı Pontidlerin bir parçası olan İstanbul Zonu içerisinde yer alan İzmit-Hereke dolayında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda inceleme alanının, 1/25000 ölçekli jeoloji haritaları yapılmış, saha çalışmalarından derlenen sistematik örneklerde, paleontolojik, petrografik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Tektonizma denetiminde gelişmiş olan düzlemsel ve çizgisel yapılardan alınan ölçümlerle oluşturulan diyagramlar ve hazırlanan jeolojik enine kesitler kullanılarak, bölgenin jeolojik ve tektonik özellikleri ile Paleozoyik-Paleojen dönemleri arasındaki paleocoğrafik evriminin anlaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This report was prepared as a Ph.D. thesis in the General Geology Program, Department of Geological Engineering, Graduate School of Science, Istanbul University, between 2016-2023. In this context, a 1/25000 scale geological map, geological cross-sections and the diagrams from measurements on the planar and linear structures developed under the control of tectonics were prepared and paleontological and petrographic studies were carried out. It is aimed to understand the geological and tectonic features of the region and the paleogeographic evolution between the Paleozoic-Paleogene periods.