Örgütsel iletişimde etkinliği arttırmada intranetin rolü ve intranetin bir alt sistemi olarak TUSAŞ uygulaması
Intranet's role in raising the effectiveness of institutional communication and TUSAŞ practice as intranet's sub-system
- Tez No: 92091
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖRGÜTSEL İLETİŞİMDE ETKİNLİĞİ ARTTIRMADA İNTRANETİN ROLÜ VE İNTRANETİN BİR ALT SİSTEMİ OLARAK TUSAŞ UYGULAMASI İbrahim KARAGÖZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof J)r.Ramazan GEYLAN Bu çalışmada, örgütsel iletişimde etkinliği arttırmada intranetin rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bilindiği gibi, örgütler varlıklarını devam ettirebilmek ve amaçlarına ulaşabilmek için iletişimden yararlanırlar. Canlı varlıklar için kan damarları nasıl hayati bir öneme sahipse, örgütler için iletişimde o denli önemli bir yere sahiptir. Örgütlerde iletişimin sağlanmasında birçok araç kullanılmaktadır. Bilgisayar ve iletişim teknolojisinin gelişmesiyle örgütlerde intranet kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Örgütsel iletişimde etkinliği arttırmada intranetin çok büyük rolü vardır, intranet ile, bilgi akışı son derece hızlı hale gelmekte ve her an güncel bilgiye ulaşma olanağı sağlanmaktadır. Formal ve informal iletişimde intranetle gerçekleştirilmektedir. E-mail ile işletme ile ilgili bilgiler, politikalar örgütsel iletişim aracı olan broşürler, bültenler, el ilanları, afişler, dergiler, işletme gazeteleri, personel el kılavuzları, iş mektupları, raporlar ve emirler en kısa sürede çalışanlara iletilebilmekte. Çalışanlar da kendilerinden istenen bilgileri, raporları, şikayetlerini, dileklerini ve önerilerini üst kademelere e-mail ile iletilebilmektedirler. Ayrıca formal ve informal iletişim, chat ve haber grupları ile de sağlanabilmektedir. Multimedyanın zenginliklerinin (görüntü ve sesin) intranete katılmasıyla; konferanslar, toplantılar, seminerler, personel eğitim çalışmaları ve yüzyüze görüşmelerde intranetle görüntülü olarak gerçekleştirilebilmektedir. intranet ile zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanmakta, çalışanlar arasında bilgi ve işbirliği paylaşımı artmakta, daha iyi koordinasyon sağlanmakta, uzmanlık paylaşılmakta, çalışanların yaratıcılığı gelişmekte, iş yerinde yaşam kalitesini arttırmakta, daha verimli ve güvenilir bilgiye ulaşılmakta, sonuçta daha iyi bir iletişim sağlanmakta bu da işletmelerde etkinliği ve verimliliği arttırmaktadır.Ill Bu çalışmanın, birinci bölümünde iletişimin genel tanımı verilerek, iletişim süreci ve iletişim fonksiyonları açıklanmıştır. İkinci bölümde, örgütsel iletişimin tanımı verilmiş ve örgütsel iletişim üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde intranet ve örgütsel iletişimde intranet'in kullanımı, yararları ve sınırlılıkları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise, TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.'ndeki intranet uygulamaları örgütsel iletişim açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, intranet's role and its effectiveness in organizational communication was tried to be found. As we know, organizations use communications for their life and their organizational target purposes. The blood for human beings is almost equal to the communication in organizations. There are so many ways that are used for communication purposes in organizastions. Because of the growth and development of computers and communication technologies, intranet use is getting wide spread day after day. Intranet plays an important role in strong organizational communication. Intranet allows people to collect up to date information in a much quicker way. Besides that, formal and informal communications take part in intranet applications. News about the organization, organizational communication policies, bulletins, banners, journals, newsletters, directories, reparts and memos are sende by e-mail as a part of intranet structure. And workers may do the same thing vice versa. At the some time, formal and informal communications may take part in chats and news groups. With the effectiveness of multimedia; conferences, meetings, traninings and face-to -face relations can be used as a part of intranet technology. Intranet allows people to save time and money, creates rich enviroment between people, empowers people in a creative way and hightens the quality the working place. As a result, better communication creates effective and productive work environment. At the very first part, overview an communication, communication process and functions was shown. Second part is made of the definition of organizational communication and its ways. Third part explains the intranet use in organizational communication, application in Tusaş Motor Sanayi A.Ş. was examined in terms of organizational communication.