Intranetin örgütsel iletişime etkileri ve intranetin alt sistemi olarak Datashare Teknoloji Ltd.Şti. uygulaması
The effects of intranet on organizational and the usage as a subsystem of intranet: The case of Datashare Co.
- Tez No: 205863
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ TAŞCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
1990'lı yıllar küreselleşme ve özellikle bilişim teknolojilerinde yaşanan büyük gelişmelerlehızlı ve zorunlu bir değişim sürecinin yaşanmasına sahne olmuştur. Bu dönem içerisindeçalışanlar yönetiminde yeni yönelimler ve arayışlar içine girmişlerdir. Ancak bu arayış veyönelimler tüm zamanlardakinden daha radikal ve uygulama yönünden de daha etkin,kapsamlı ve daha hızlı yayılan küresel bir düşünce olmuştur. Bugün artık insan kaynaklarıişlerinin elektronik ortama taşındığını ve insan kaynakları uygulamalarının da Web üzerindenyapıldığını görmekteyiz. Bu durum karşısında insan kaynakları yöneticileri ev ya da iş yerindeçalışma durumlarına göre organizasyon yapılarını gözden geçirerek entegrasyonun sağlanmasıüzerinde yoğun çaba harcamak durumundadırlar.Örgütsel iletişimde etkinliği artırmada intranetin çok büyük rolü vardır. ntranet ile, bilgi akışıson derece hızlı hale gelmekte ve her an güncel bilgiye ulaşma olanağı sağlanmaktadır.Formal ve informal iletişimde intranetle gerçekleştirilmektedir. Intranet ile zamandan vemaliyetten tasarruf sağlanmakta, çalışanlar arasında bilgi ve işbirliği paylaşımı artmakta, dahaiyi koordinasyon sağlanmakta, uzmanlık paylaşılmakta, çalışanların yaratıcılığı gelişmekte, işyerinde yaşam kalitesini arttırmakta, daha verimli ve güvenilir bilgiye ulaşılmakta, sonuçtadaha iyi bir iletişim sağlanmakta bu da işletmelerde etkinliği ve verimliliği arttırmaktadır.Bu çalışmanın, birinci bölümünde iletişimin genel tanımı verilerek, iletişim süreci vefonksiyonları açıklanmıştır. kinci bölümde, örgütsel iletişimin tanımı verilmiş ve örgütseliletişim üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde intranet ve örgütsel iletişimde intranetinkullanımı, yararları ve sınırlılıkları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Datashare TeknolojiLtd.Şti.'deki intranet uygulamaları örgütsel iletişim açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
1990s has been a time period of the fast and inevitable changes in globalization and especiallyin Information Technologies. During this period new methods and researches about theemployee management have been realized. These methods and techniques have become themost radical changes of all times and the most powerful methods from application side andalso turned into a very quickly spreading global theory. Nowadays we see that the humanresources applications are transferred to electronic space and most of the applications arerealized through WEB. Because of that situation, human resources managers are giving greateffort in order to check their organization content and to keep the integration between them.Intranet has a great importance on improving the organizational communication abilities.In addition, with the help of the Internet, the information flow has become very fast and it isnow possible to reach updated information any time. Intranet enables save on time andmoney, improves coordination, increases the share of trustful information and expertisebetween employees, creates an improved working environment and as a result more efficientcompany.In the first part of this document the general definition of communication is given and thecommunication process and functions are explained. In the second part, organizationalcommunication is defined and in more detailed way explained. In the third part, the usage ofintranet and Internet is examined by expressing its advantages and limits.