İlköğretim okullarında resim-iş dersi öğretmenlerinin karşılaştıkları problemler
Art educationists problems in primary schools
  1. Tez No: 92090
  2. Yazar: SEMA ÜNALAN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İLKÖĞRETİM OKULLARINDA RESİM-İŞ DERSİ ÖĞRETMENLERİNİN KARŞILAŞTIKLARI PROBLEMLER Sema Aksoy Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Yrd. Doç. Halil Türker Türkiye'de Sanat Eğitiminin, sanat eğitimcisi yetiştiren kurumlara, okul yöneticileri ile öğrenci velilerinin tutum ve anlayışlarına, okulların fiziki durumlarına ve müfredat programlarına ilişkin çok yönlü problemleri vardır. Örgün eğitim kurumlarında görev yapan sanat eğitimcileri bu problemlerle karşı karşıyadır. Bu araştırmanın amacı; Sanat Eğitimi'nin önemli bir parçası olan Plastik Sanat Eğitimi alanında İlköğretim Okullarında görev yapan resim dersi öğretmenlerinin karşılaştıkları problemleri saptamaktır. 1997-1998 öğretim yılında Eskişehir ili merkezinde bulunan 104 İlköğretim Okulu'nda görev yapan 69 resim dersi öğretmeni araştırmanın evrenini, 36 İlköğretim Okulu'nda görev yapan 50 resim öğretmeni ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur, veri toplamak için, önce kaynak tarama yöntemi, daha sonra da“anket”tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonunda, Plastik Sanatlar Eğitimi ile ilgili sorunların, öncelikle başlangıç aşamasında saptanıp ve yerinde alınacak önlemler ile çözüme ulaşabileceği gözlenmiştir. İlköğretim okullarında resim-iş dersi öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlara dayalı çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In Turkey, the Education of Art has got various problems caused by Trade Schools and ArtSchools which have been training Art Educationist, the prejudice of parents and the schod management's wrong attitude, the physical conditions of the schools.the curriculum etc. The Art Educators who study at Extensive Education Institutions and state schools always come up against these problems. The aim of this survey is to determine problems which are faced by the Drawing Teachers at primary schools in Plastic Art Education. 69 Drawing Teachers in 104 Primary Schools have constituted the population and 50 Drawing Teachers in 36 Primary schools, the sample of this survey in the center of Eskişehir in 1997-1998 school term. To gather data, first, scanning resource method and then, public survey tecnique have been applied. At the end of the survey, it has been observed that the problems of the Plastic Art education can be solved by determining at the beginning level and taking appropriate precautions. It has been aimed to recommend some advice for the problems that Drawing Teachers come up against in primary schools.