Medya sektöründe yapay zekânın sürdürülebilirlik üzerindeki rolü
The role of artificial intelligence on sustainability in the media sector
- Tez No: 920917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Medya, kamuoyunu bilgilendirme ve toplumsal farkındalık oluşturma açısından kritik bir role sahiptir. Dijital dönüşümle birlikte medya sektöründe iş yapış biçimleri değişmekte, yapay zekâ ise içerik üretimi, dağıtımı, veri analizi ve izleyici etkileşiminde kritik bir işlev üstlenmektedir. Yapay zekânın medya sektöründe yaygınlaşması, medyanın etki gücünü ve kitleleri harekete geçirme kapasitesini artırmıştır. Bu bağlamda, yapay zekânın medya sektöründe verimli ve sürdürülebilir kullanımı ile olası zararlarının araştırılması önemli bir konudur. Bu çalışma, yapay zekânın medya sektöründeki sürdürülebilirliğe etkilerini, sunduğu fırsatları ve olası zorlukları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak, medya sektöründe yapay zekâyı aktif şekilde kullanan uzman kişilerle yüz yüze ve çevrim içi mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, yapay zekânın içerik kişiselleştirme, kaynak verimliliği ve çevresel etkileri azaltma açısından önemli fırsatlar sunduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, yapay zekâ destekli reklam stratejilerinin medya kuruluşlarının gelirlerini artırma ve hedef kitlelere daha etkili bir şekilde ulaşma potansiyeli taşıdığını göstermiştir. Bununla birlikte, etik sorunlar, veri güvenliği endişeleri ve toplumsal etkiler gibi riskler de bulunmaktadır. Bu zorlukların aşılması, yapay zekânın medya sektöründeki uzun vadeli etkilerini belirlemede kritik bir faktör olacaktır. Dolayısıyla, yapay zekâ, yenilikçi çözümler üretme kapasitesiyle medya sektörünün geleceğinde belirleyici bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
The media plays a critical role in informing the public and raising social awareness. With digital transformation, business practices in the media sector are evolving, and artificial intelligence (AI) has assumed a crucial function in content production, distribution, data analysis, and audience engagement. The widespread adoption of AI in the media sector has enhanced the media's influence and its capacity to mobilize audiences. In this context, investigating the efficient and sustainable use of AI in the media sector, along with its potential drawbacks, is of significant importance. This study aims to analyze the impact of AI on sustainability in the media sector, examining the opportunities it offers as well as the challenges it presents. A qualitative research method was employed, involving face-to-face and online interviews with experts who actively use AI in media sector business processes. The research findings indicate that AI provides significant opportunities in content personalization, resource efficiency, and reducing environmental impact. The results also reveal that AI-driven advertising strategies have the potential to enhance media organizations' revenues and facilitate more effective audience targeting. However, ethical concerns, data security issues, and social implications remain as critical risks. Overcoming these challenges will be a key factor in determining the long-term effects of AI in the media sector. Therefore, AI, with its capacity to generate innovative solutions, will play a defining role in shaping the future of the media industry.