Avrupa Birliği ve Türkiye'de turizme yönelik devlet yardımları ve bir uygulama
The Government assistances and a practice oriented towards tourism in Turkey and the European Community
  1. Tez No: 92093
  2. Yazar: NEVZAT BİLGE İSPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE'DE TURİZME YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI VE BİR UYGULAMA Arş. Gör. Nevzat Büğe İSPİR İşletme (Finansman) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof. Dr. Nurhan AYDIN Turizm, birçok ülkenin ekonomilerinde ön sırada yer almaktadır. Turizmin ekonomiye ve istihdama olan olumlu katkılarını fark eden ülkeler bu sektörü koruma ve desteklemek için ellerinden geleni yapmışlardır. Bunun için de devlet yardımlarım kullanmışlardır. Devlet yardımlarının bir çok uygulama alam bulunmaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye turizm sektörünü korumak, geliştirmek ve rekabet açısından uygun bir konuma getirmek için bu sektöre çeşitli yollarla yardımda bulunmaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye'de turizm sektörüne uygulanan devlet yardımlarının bilinmesi, bu alanda yatırım yapacak girişimcilere finansman yüklerinin hafifletilmesinde yardımcı olacaktır. ?EC YteSEKOGRETIM Ki) KU u>
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Tourism takes a foremost place in the economies of many countries. The countries that aware of the positive contributions of tourism to economy and employment have done all they can in order to protect and support this sector. Therefore they used the state assistance for this. There are many application fields of state assistances. In order to protect, develop and get the tourism sector in an appropriate location in rivalry's point of view the European Union Countries and Turkey have presented help in various ways. To know the state assistances applied to tourism sector in European Union and Turkey will be useful for interferers who will invest in this field to lighten the financing burdens.