Endüstriyel ürünlere yönelik dağıtım kanallarında motivasyon ve çatışma: Hisarlar Makine A.Ş.'de uygulama
Motivation and conflict in the distribution channels towards the industrial products: A practice at the Hisarlar Makine A.Ş.
- Tez No: 92094
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLERE YÖNELİK DAĞITIM KANALLARINDA MOTİVASYON VE ÇATIŞMA HİSARLAR MAKİNE SANAYİ A.Ş.'DEKİ UYGULAMA Murat ÜNAL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR Pazarlama bilim dalı içindeki endüstriyel pazarlama ve tüketicilere yönelik pazarlama ayırımı göz önünde bulundurulduğunda, endüstriyel pazarlama konusunun uzun süredir ihmal edildiği görülmektedir. Endüstriyel tüketiciler ve son tüketiciler için oluşturulan pazarlama karması elemanları, pazarlama strateji ve kararlan faklılıklar göstermesine rağmen, 1970'li yıllardan sonra bu konu üzerinde çok fazla çalışma yapılmamış ve çalışmaların yönü son tüketicilere yönelik pazarlama faaliyetlerine kaymışta. Endüstriyel pazarlardaki büyüme, endüstriyel üreticilerin son tüketicilere de yönelik pazarlama faaliyetlerinde bulunma gerekleri, endüstriyel pazarlamanın önemini tüketiciye yönelik pazarlamaya karşın daha da artırmıştır. Artan bu önem, endüstriyel pazarlamanın ve bu konu ile ilgili kavramların bilim gündeminde de incelenmesi gereğini ortaya çıkarmaktadır. Endüstriyel pazarlama ve pazarlama karması elemanları bu yönden yapı, yönetim, maliyet vb. açılardan incelenmeli ve sözkonusu önem gereğince pazarlama faaliyetlerinde etkinlik ve verimlilik sağlanmalıdır. Bu çalışmada pazarlama karması elemanlarından“dağıtım kanalları”incelenerek pazarlamada etkinliğe ulaşabilmek için örnek bir işletme üzerinde dağıtım kanalları yönetimi uygulaması yapılmıştır. Nitekim dağıtım kanalları açısından bakıldığında Türkiye'de dağıtım kanalı fonksiyonlarım yerine getiren üretici işletme ve aracılar arasındaki ilişkilerin tatmin edici düzeyde olmadığı ve kanal üyelerinin yönetimini açısından önemli sorunların olduğu görülmektedir. Kanal üyelerinin yönetiminde, uygun kanal üyelerinin seçimi, onların ihtiyaç ve problemlerinin en başta ortaya konulması, motivasyonları ve aralarında çıkan çatışmaların giderilmesi gibi konular üzerinde önemle durulması, dağıtım kanalı fonksiyonlarının etkin ve verimli bir şekildeIll işlemesini sağlayacaktır. Bu etkinlik ve verimlilik, tüm pazarlama faaliyetlerinin genel etkinliği ve verimliliğini de artırmış olacaktır. Birinci bölümde endüstriyel pazarlama kavramı ele alınmıştır. Endüstriyel pazarlamanın daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla endüstriyel pazarlama karmasını oluşturan ürün, fiyat, satış tutundurma ve dağıtım konulan üzerinde literatür taraması yapılmıştır. Bu konular aktarılırken, son tüketicilere yönelik pazarlama faaliyetleri ve pazarlama karması elemanları arasındaki farklar da belirtilmeye çalışılmıştır, ikinci bölümde daha özele inilerek dağıtım kanalları konusu aktarılmıştır. Endüstriyel pazarlama da dağıtım alt karmasının yapısı ve bu yapı içinde aracı işletmelerin yönetimi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu amaçla, ilk önce dağıtım kanallarının yapısı ortaya konulmuş, daha sonra da kanal üyelerinin seçimi, ihtiyaç ve isteklerini ortaya çıkarılması, bunların motive edilmeleri, kanal içinde çıkabilecek çatışmaların yönetimi ve gerektiğinde kanalda ve kanal üyeleri arasında yapılabilecek değişiklikler hakkında literatür taraması yapılmıştır. Son bölümde ise elde edilen bulguların, uygulamada işletmeler tarafından kullanılıp kullanılmadığını belirlemek amacıyla Eskişehir Hisarlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de bir sektör uygulaması yapılmışta. wtaimsYON mı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the studies about the industrial marketing, and the marketing towards the consumer in the branch of the marketing science, it is seen that, industrial marketing has been neglected for long time. Although marketing mix elements which are created for industrial consumers and ultimate consumers, marketing strategies and decisions show differences, after 1970's, there were not enough studies on this subject and the existing studies proned towards the marketing operations towards the ultimate consumers. Growth in the industrial markets and the arising necessities to make marketing studies towards the ultimate consumers increased the importance of the industrial marketing more than marketing towards the ultimate consumers. This increased importance compelled to make surveys about industrial marketing and relevant concepts on scientific basis. Industrial marketing and marketing mix elements must be inspected on structure, management; cost etc. basis and it must be provided efficiency and productiveness in accordance with the importance of the industrial marketing. In this study, a distribution channels management is applied on a sample company to fulfill effectiveness after the distribution channels, which are one the marketing mix elements are studied. As a matter of fact, when we look at it from the point of distribution channels the relationships between the manufacturers and the intermediaries who carry out the distribution channels functions in Turkey are not satisfactory enough and there are problems about the management of channels members. In the management of the channels members, paying attention to choosing appropriate channel members, finding out their needs and problems, motivating them and removing the existing conflict between them will provide effectiveness and productivity of the distribution channels functions. Thus, this effectiveness and productivity will increase the general effectiveness and productivity of all marketing activities. In the chapter one, industrial marketing is taken. To make industrial marketing clear, a literature scanning is made on the issues such as product, price, promotion and place which generate industrial marketing mix, while these issues are being mentioned here, the differences between the marketing activities towards ultimate consumers and marketing mix elements are also shown. In chapter two, distribution channels are mentioned which is a more specific subject. We focused on the structure of the sub-mixof the distribution in industrial marketing and the management of the intermediary companies in this structure. For this purpose, first of all the structure of the distribution channels are put forward then a literature scanning is made on choosing the channels members, on finding out their needs and requirements, on making them motivated, on the management of possible conflicts in the channel and on the alterations that can be made in the channel and the channels members when needed. Finally a sector study is done to determine whether the firms use the obtained results or not in Eskişehir Hisarlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.