Bir insansız hava aracı aksesuar dişli kutusunun yüksek kavrama oranına sahip düz dişli çiftleri kullanılarak iyileştirilmesi
Improvement of an unmanned aerial vehicle accessory gearbox using spur gear pairs with high contact ratio
  1. Tez No: 920934
  2. Yazar: ATALAY CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF ADLI, DR. VEYSEL YALIN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dişli kutusu tasarımında yüksek kavrama oranına sahip dişli çiftleri, yük taşıma kapasitesinin artırılması, daha az titreşim ve ses ile çalışma istenmesi, aynı torkun daha az hacim ve ağırlıkta iletilmek istenmesinde kullanılmaktadır. Kavrama oranı 2'den büyük olan dişli çiftleri yüksek kavrama oranına sahip dişliler olarak tanımlanır. Dişli çiftinin çalışmasının herhangi bir anında en az 2 diş temas halindedir. Bu da aktarılan yükün dişler arasında paylaştırılmasına sebep olur. Dişliler üzerine gelen yük azalacağı için diş dibi ve temas gerilmeleri azalır. Standart kavrama oranına sahip dişlilerin (kavrama oranı
Özet (Çeviri)
High-contact-ratio (HCR) gear pairs are commonly used in gearbox designs where increased load-carrying capacity, reduced vibration and noise, and transmission of the same torque with smaller size and weight are desired. Gear pairs with a contact ratio greater than 2 are defined as HCR gears. In such gears, at least two teeth are in contact at any given time during operation, resulting in the distribution of transmitted loads across multiple teeth. Standards such as AGMA-913-A98 and AGMA-908-B89, typically used for sizing gears with standard contact ratios (contact ratio < 2), cannot be applied to HCR gears. These standards assumed that the transmitted torque is carried by a single gear tooth at a time. In HCR gears, however, the transmitted torque is distributed among at least two teeth, necessitating specialized design considerations. In unmanned aerial vehicle gearboxes, helical gears are predominantly used. This ensures silent, vibration-free, and reliable power transmission. However, HCR spur gears can achieve these benefits with reduced size and weight compared to helical gears. Weight reduction is a critical consideration in aerospace applications. In newly designed gearboxes, high-contact-ratio gear pairs have been used to achieve a lighter and equally reliable design without significantly changing the input and output positions or the gear ratio. In the new design, the gear root stresses, and contact stresses of the current helical gear design were set as the minimum acceptable limits. The Windows LDP program was utilized to model the HCR gears. Parameters such as volume, weight, module, and load distribution were compared between the existing and newly designed gearboxes. The results demonstrate that the new gearbox design offers significant weight reduction while maintaining performance and reliability standards.