Ceza infaz kurumları personeline yönelik disiplin suç ve cezalarının hukuki rejimi
Legal regime of disciplinary actions and penalties towards personnel of penal institutions
  1. Tez No: 920952
  2. Yazar: ŞEYMA YAVAŞ BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NİHAL AYDINOĞLU YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, ''Ceza İnfaz Kurumları Personeline Yönelik Disiplin Suç ve Cezalarının Hukuki Rejimi'' konusu işlenmiştir. Çalışmada; disiplin cezalarının genel ilkeleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. maddesinde yer alan disiplin cezaları, ceza mahkemesi kararlarının disiplin cezalarına etkisi, Devlet Memurları Kanunu, Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği ve Adalet Bakanlığı Disiplin Yönetmeliği doğrultusunda ceza infaz kurumlarında disiplin cezalarına ilişkin soruşturma yöntemi, yetkili kişiler ve Kurullar üzerinde durulmuştur. Ayrıca Danıştay kararları doğrultusunda, ceza infaz kurumlarında, disiplin cezası ile cezalandırılmaya neden olan eylemlere ilişkin örneklere yer verilmiştir. Dolayısıyla hem yasal düzenlemeler hem de pratik uygulamalar bağlamında konu ele alınarak detaylıca incelenmiş ve Ceza İnfaz Kurumları personel ve disiplin rejiminin iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study which has been prepared as a graduate dissertation is about the“Legal Regime of Disciplinary Actions and Penalties Towards Personnel of Penal İnstitutions.”The study provides information on general principles of disciplinary penalties, the penalties stated in the Clause 125 of the Civil Servants Law numbered 657, effects of court decisions on disciplinary penalties, investigation method in relation to disciplinary penalties in penal institutions pursuant to the Civil Servants Law, Discipline Regulation of Civil Servants and Discipline Regulation of the Ministry of Justice, authorized people and Boards. Moreover, examples of certain actions led to disciplinary penalties in Penal Institutions have been provided in line with the Council of State's decisions. Accordingly, the subject has been thoroughly analyzed in the context of legislative regulations and practical examples; and suggestions have been made for the improvement of personnel and discipline regime of Penal Institutions.