Doğu Karadeniz bölgesindeki Etnoğrafya Müzelerinde bulunan geleneksel işlemelerin incelenmesi
Investigation of the traditional embroideries Etnographic Musseum Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 333550
  2. Yazar: YELIZ KARAL YÜCEKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUDE DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Crafts, Museology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu araştırmanın amacı; Doğu Karadeniz yöresindeki etnografya müzelerde bulunan geleneksel işleme teknikleri ile yapılan ürünleri belgeleyerek incelemek,özelliklerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak,aynı zamanda desenlerin çizimlerini yaparak yararlanmak isteyenlere kaynak oluşturmak ve yeni tasarımlar yapılabilmesini sağlayabilmektir. Araştırma kapsamında Giresun, Trabzon ve Rize Etnografya müzelerindeki geleneksel el işlemelerden oluşan ürünlerin, kullanım alanları, renk, motif, teknik ve kompozisyon özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmanın modeli betimseldir. Bu araştırmanın evrenini Doğu Karadeniz Bölgesindeki Giresun, Trabzon ve Rize İllerinde bulunan Etnografya Müzelerindeki geleneksel el işlemeli ürünler oluşturmuştur.Rize müzesinde 26,Trabzon müzesinde 50,Giresun müzesinde 17 geleneksel el işlemeli ürün örneklem olarak alınmıştır. Bu araştırmada veri toplama, konu ile ilgili kaynaklardan,bilgi formlarına aktarılan bilgilerden ve fotoğrafı çekilen ürünlerden elde edilmiştir. Bu çalışmada bilgi formlarından elde edilen veriler kullanılarak, ilgili başlıklar altında tablolar hazırlanmış, verilerin çözümlenmesinde istatistik yöntemlerden y=f x X/100 formülü kullanılmış, tablolara dönüştürülen bilgilerin yorumları yapılmış,incelenen ürünlerin desenleri çizilmiş,inceleme kapsamına alınan tüm ürünlerde en çok kullanılan işleme tekniklerinin analizleri yapılmıştır. Bulgular, Rize ve Giresun müzelerinde Türk işinin, Trabzon müzesinde hesap işinin, çoğunlukta olduğu, üç ildeki müzelerde peşkir ve uçkurun yoğun olarak bulunduğu,Türk işi ve hesap işi ürünlerde çok renk kullanılmasına karşın teknik özellikleri gereği dival işi(Maraş işi) ve tel kırmada yardımcı iğne teknikleri dışında daha çok metal iplik ve metal telin kullanıldığı saptanmıştır..Bitkisel bezemelerin desenlerde yaygın olarak kullanıldığı, kompozisyon olarak düzgün sıralamalı uygulamaların daha çok tercih edildiği görülmektedir.İşlemelerde iğne teknikleri olarak en çok Türk işinde verev pesent,sarma,hesap işinde düz ve verev hesap iğneleri,dival (Maraş) işinde düz sarma ve tel kırma işinde artı puanın uygulandığı görülmüştür. Bu araştırmada ortaya çıkan bulgulardan yola çıkarak müzelerde bulunan geleneksel işlemelerimiz hakkında öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Purpose of this study of ethnographic museums in the eastern Black Sea region with the traditional processing techniques to examine the products by documenting, preserving the properties transfer to future generations, but also serve as a source for those who want to take advantage of patterns and new designs to be made by drawings to provide. Within this research, Giresun, Trabzon and Rize Ethnographic museums of traditional hand embroidery products, applications, color, motif, technique and composition were examined. Products have been reviewed as it is a descriptive model of this study. The population of this study is the Eastern Black Sea Region, Giresun, Trabzon and Rize in the Provinces of the Museums of Ethnography Museum of the traditional hand-embroidered products. Rize 26, 50 Museum of Trabzon, Giresun Museum is intended as a sample of 17 traditional hand-embroidered products. In this study, the relevant sources of data collection, data sheets and photographed products was obtained from information transferred. In this study, records of the data obtained by using the tables are the headings of the data used for analysis of statistical methods the formula y = fx x/100. Statements included in the converted information. Embroidery is comments patterns of the products most commonly used processing techniques were analyzed for all products. Results, Rize Turks museum job, accounting job in Trabzon Museum, the Museum of Giresun Turks dominated the work products, napkins, and belts museums, especially where the three provinces, Turks and accountability in the work products that work in many colors to help break the needle and wire techniques are available, but outside of work than dival (Maraş) job patterns of metal spinning and metal wire is used very widely used . decorations, composition, more preferably a proper sequence of applications of the most oblique needle techniques. Embroideries gilding, wrapping, plain, and an oblique account spindles Based on findings of this study resulting recommendations are presented on traditional our embroideries.