Proton girişli reaksiyonlarda nükleer model hesaplamaları ve yeni tesir kesiti formüllerinin araştırılması
Nuclear model calculations at proton-induced reactions and investigation of new cross section formulas
- Tez No: 920984
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Nükleer tesir kesitine ilişkin verilere hem nükleer fiziğin uygulamalı alanlarında hem de farklı reaksiyon süreçlerinin anlaşılması, reaksiyon modellerinin geliştirilmesi ve mevcut modellerin geçerliliğinin test edilmesi açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı proton girişli reaksiyonların tesir kesitlerinin ampirik formüller ve nükleer modeller çerçevesinde incelenmesidir. Bu düşünce ışığında tezde ilk olarak 10-13 MeV'lik enerji aralığında (p,n) reaksiyonları için ampirik tesir kesiti formülleri elde edilmiştir. Bu formüller s asimetri parametresi ile (E_p+Q) enerji aşırılığına bağlı ve istatistiksel teori çerçevesinde oluşturulmuş bir yapı içerir. Diğer taraftan bu tez, (p,n), (p,2n) ve (p,α) reaksiyon tesir kesitlerinin teorik modellemesinde kapsamlı nükleer modeller kullanarak veri eksikliği ve deney ile teori arasındaki tutarsızlıklara ek destek sağlamaktadır. Bu amaçla tesir kesiti hesaplamaları TALYS 1.96, ALICE/ASH ve CEM03.01 kodları kullanılarak yapılmıştır. Bu hesaplamalar farklı nükleer modellerin tesir kesitleri üzerine etkilerini içerir. Bu doğrultuda çeşitli denge ve denge-öncesi modeller, seviye yoğunluk modelleri ve optik modeller bazı orta kütleli hedef çekirdekler üzerine proton girişli reaksiyonların tesir kesitlerini hesaplamak için kullanılmıştır. Son olarak tezde (p,n) reaksiyonlarının izotopik bağımlılıkları araştırılmıştır. Bunun için 50-70Fe(p,n) reaksiyonlarının tesir kesitleri üzerine izotopik etkilerini içeren hesaplamalar TALYS-1.96 kodu kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Data on nuclear cross section are needed both in the applied fields of nuclear physics and for understanding different reaction processes, developing reaction models and testing the validity of existing models. The main objective of this study is to analyze the cross sections of proton-induced reactions within the framework of empirical formulas and nuclear models. Starting from this point of view, empirical cross section formulas for (p,n) reactions in the energy range of 10-13 MeV were obtained in this thesis. These formulas include a structure based on the asymmetry parameter s and energy excess (E_p+ Q), and formed within the framework of statistical theory. On the other hand, this thesis makes a contribution to the lack of data and inconsistencies between experiment and theory by using comprehensive nuclear models in the the theoretical modeling of the (p,n), (p,2n) and (p,α) reaction cross sections. For this purpose, cross section calculations were carried out using TALYS 1.96, ALICE/ASH and CEM03.01 codes. These calculations include the effects of different nuclear models on the cross sections. Accordingly, various equilibrium and pre-equilibrium models, level density models and optical models were used to calculate the cross sections of proton-induced reactions on some intermediate mass target nuclei. Finally, the isotopic dependence of (p,n) reactions was investigated in this thesis. For this purpose, the calculations including isotopic effects on the cross sections of 50-70Fe(p,n) reactions were performed using the TALYS-1.96 code.