Başlangıçtan günümüze Mümtehine Sûresi tefsiri
Tafsir of Surah al-Mumtahina from the beginning to the present
  1. Tez No: 920985
  2. Yazar: KADER ONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDANE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur'ân'ı Kerîm'in nüzulünden günümüze kadar Kur'ân tefsirinde değişik anlayışlar var olagelmiştir. Biz bu anlayışları birbirinden ayrı dönemlerde yaşamış olan müfessirler üzerinden belirlemeye çalıştık. İlk olarak tam şekilde Kur'ân-ı Kerîm'in tefsirinin yapılışından itibaren altı esere müracaat ettik. Bu eserlerin kendi dönemleri içerisinde en iyi bilinenlerden olmasına özen gösterdik. Amacımız çeşitli tefsirler arasındaki Mümtehine sûresinin tefsirine dair farklı anlama biçimlerini ortaya çıkarmaktır. Tezimiz genel olarak giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında tezimizin amacı, kapsam ve yönteminden bahsettik. Birinci bölümünde müfessirlerin hayatı, doğduğu ortam, ilmî kişiliği, eserleri ve tefsirlerinin genel özellikleri hakkında bilgi verdik. İkinci bölümünde Mümtehine Sûresini genel bir bakış açısıyla inceleyerek, müfessirlerin karşılaştırmalı okumalarını yaptık. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yaparak müfessirlerin anlayışlarının benzer ve farklı yönlerini belirttik.
Özet (Çeviri)
There have been different understandings in the interpretation of the Quran from the revelation of the Quran to the present day. We tried to determine these understandings through commentators who lived in different periods. First of all, we referred to six works from the date of the complete interpretation of the Holy Quran. We took care to ensure that these works were among the best known in their period. Our aim is to reveal the different understandings of the interpretation of the Surah al-Mumtahina among various tafsirs. Our thesis generally consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction part, we talked about the purpose, scope and method of our thesis. In the first part, we gave information about the life of the commentators, the environment in which they were born, their scientific personality, their works and the general characteristics of their commentaries. In the second part, we examined the Surah al-Mumtahana from a general perspective and made comparative readings of the commentators. In the conclusion section, we made a general evaluation and stated the similar and different aspects of the commentators' understandings.