TMS 41 çerçevesinde tarımsal faaliyetlerin maliyetlendirilmesi ve muhasebeleştirilmesine yönelik değerlendirmeler: Büyükbaş hayvancılık sektörüne ait bir uygulama
Evaluation of the cost and accounting of agricultural activities in TAS 41 framework: A sectoral implementation on cattle farming
  1. Tez No: 761045
  2. Yazar: AYSUN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde, her alandan ve iş kolundan uluslararası faaliyetlerde bulunan işletmelerin sayılarının artması, uluslararası piyasalarda hareketliliği arttırmıştır. Bir tarım ülkesi olan ülkemizin de tarımsal faaliyetleri ile tarımsal ürün ihracat oranları oldukça yüksektir. Uluslararası pazarlardaki gelişmeler ve tarımsal ürün ticareti hareketlerinin yoğunlaşması sonucu ortak bir muhasebe dili geliştirilmesi sürecini beraberinde getirmiştir. Ülkemizde kullanılmakta olan tek düzen hesap planlarının (THP) özellikle tarım sektörü açısından eksikliklerinin bulunması ve uluslararası alanda ortak bir muhasebe dili kullanılması gereksiniminden dolayı, uluslararası finansal raporlama standartlarında IAS 41 Tarımsal faaliyetler standardının ülkemiz tarafından da kullanılması sürecini hızlandırmıştır. Tüm Dünya da tarım işletmelerinin aile şirketi olma özelliğinden çıkması ve modernizasyonun ön planda olduğu işletmelere dönüşmeye başlamasıyla beraber, mevcut muhasebe sistemlerine uluslararası boyutta ve tarımsal faaliyetlerin kendilerine özgü döngülerine ayak uydurabilecek bir standart yapı ortaya konulması amaçlanmış ve bunun sonucunda uluslararası tarımsal faaliyetler standardı oluşturulmuştur. Çalışmamızda ülkemizde uygulamaya konulan şekliyle Türkiye Muhasebe Standartlarından 41 nolu Tarımsal Faaliyetler Standardı (TMS-41) detaylı olarak incelenmeye çalışılmış ve tarımsal faaliyetlerin konusu olan canlı varlıkların Türkiye Muhasebe Standartları'nda ölçümü, değerlemesi ve muhasebeleştirilmesi konusunda açıklamalar ve örneklere yer verilmiştir. Çalışmanın ana konusu olan büyükbaş hayvancılık işletmelerindeki buzağı üretimi ve süt üretimi anlatılmaya çalışılmış ve uygulama yapılan işletme üzerinden muhasebe kayıtlarına örnekler verilerek canlı varlıkların hangi varlık grubundaki hesaplarda takip edileceği, gelişim süreçleri ve değerlemelerinin nasıl olacağı konusunda TMS 41'e göre açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in the number of businesses operating outside the borders of the country from all kinds of business areas has increased the mobility in international markets. Our country, which is an agricultural country, has very high agricultural activities and agricultural product export rates. As a result of developments in international markets and the intensification of agricultural product trade movements, a common accounting language has been developed. Due to the inadequacy of the uniform charts of accounts used in our country, especially in terms of the agricultural sector, and the need to use a common accounting language in the international arena, the use of IAS 41 Agricultural activities standard in international financial reporting standards, by our country has accelerated the process. As agricultural enterprises all over the world have ceased to be family businesses and have begun to transform into enterprises where modernization is at the forefront, it has been aimed to establish a standard structure that can keep up with the current accounting systems on an international scale and the specific cycles of agricultural activities, and as a result, the international agricultural activities standard has been established. In our study, the Turkish Accounting Standards No. 41 Agricultural Activities Standard (IAS-41) as implemented in our country has been tried to be examined in detail. Explanations and examples are given about the measurement, valuation and accounting of biological assets, which are the subject of agricultural activities, in Turkish Accounting Standards. The main subject of the study, calf production and milk production in cattle breeding enterprises were tried to be explained. Examples of accounting records are given over the enterprise where the application is made. According to IAS 41, it has been tried to clarify how biological assets will be followed in which asset group accounts, their development processes and their valuation.