Sultân Veled'in Ma'ârif'i ve yazma nüshaları
The Ma'rif of Sultân Veled and its manuscript versions
- Tez No: 921029
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bahâeddîn Muhammed Sultân Veled (1226-1312), Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin büyük oğludur. Mevlevîliğin kurumsallaşması ve yayılmasında merkezî bir rol oynamıştır. En önemli eserlerinden biri olan“Ma'ârif”, tasavvufî düşünceleri, insanın manevî seyrini ve Allah'a ulaşma sürecini kapsamlı bir şekilde ele alır.“Ma'ârif”, Mevlevî tarikatı için rehber niteliğinde olup, tasavvuf edebiyatının mühim bir eseri olarak değerlendirilir. Eserin çeşitli yazma nüshaları mevcuttur. Bu nüshalar üzerinden yapılan çalışmalar, Mevlevîlik ve tasavvufun doğru anlaşılmasına önemli katkılar sunmaktadır. Bu nüshalardan muteber olanlar Prof. Dr. Meliha Anbarcıoğlu tarafından seçilmiş ve karşılaştırma yapılarak eser Türkçe'ye tercüme edilmiştir. Ma'ârif yazma nüshalarının incelenmesi sonucunda, nüshaların yapısal ve içeriksel özellikleri belirlenmiştir. Bazı yazmaların, Sultân Veled'in dedesi Bahâeddîn Veled'in Ma'ârif'i ile karıştırılarak kayıtlara yanlış işlendiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda Ma'ârif, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin Fîhi Mâ Fîh adlı eserinin II. cildi zannedilerek İran'da basılmıştır. Bu çalışma, Ma'ârif yazma nüshalarının özelliklerini doğru bir şekilde tanımlamak ve farklarını belirlemek arzusuyla yapılmıştır. Çalışmanın son kısmına eserde geçen tasavvufî kelimelerden oluşan bir sözlük eklenmiştir. Bu araştırmanın, alandaki araştırmacılara kılavuzluk etmeyi amaçlayan bir ön adım niteliğinde değerlendirilmesi ve ileride yapılacak daha kapsamlı araştırmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Bahâ' al-Dîn Muhammad Sultan Walad (1226-1312) is the eldest son of Mawlânâ Jalâl al-Dîn-i Rûmî. He played a central role in the institutionalization and dissemination of Mevlevism.“Ma'ârif”one of the most significant works, comprehensively addresses Sufi thoughts, the spiritual journey of individuals, and the process of attaining closeness to Allah.“Ma'ârif ”is regarded as a guiding light for the Mevlevî order and a seminal work of Sufi literature. The manuscript copies of the work exist in various versions. Studies conducted based on these manuscripts significantly contribute to the accurate understanding of Mevlevism and Sufism. The authoritative copies were selected by Prof. Dr. Meliha Anbarcıoğlu, and the work was translated into Turkish after a thought çomarsan. As a result of the examination of the manuscript copies of“Ma'ârif”their structural and content-related features have been determined. It has been observed that some manuscripts were incorrectly attributed, erroneously associated with Bahâ' al-Dîn Walad, the grandfather of Sultan Walad. Additionally, Ma'ârif was published in Iran, mistakenly believed to be the second volume of Mawlânâ Jalâl al-Dîn-i Rûmî's Fîhi Mâ Fîh. This study aims to accurately describe the characteristics of“Ma'ârif”manuscript copies and to identify their differences. A glossary of Sufi terms mentioned in the work has also been added to the final section of the study. It is anticipated that this research will serve as a foundational step guiding researchers in the field and shedding light on more comprehensive future studies.