Rîzî Dîvânı Sözlüğü (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Rîzî Dîvânı Dictionary (Contextual index and functionaldictionary)
  1. Tez No: 921038
  2. Yazar: İLKAY ÇIKRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SUNGURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1968
Özet
Söz varlığı, yalnızca bir dilde birtakım seslerin bir araya gelmesiyle kurulan simgelerin değil, o dili konuşan toplumun hayal dünyasının, maddi ve manevi kültürünün, dünya görüşünün yansıtıcısıdır. Bir dilin söz varlığını doğrudan ortaya koymaya yardımcı olan eserler ise sözlüklerdir. Sözlükler aracılığıyla söz varlığını tespit ettiğimiz dilin veyahut eserin pek çok özelliği gün yüzüne çıkarılabilir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan Rîzî Dîvânı Sözlüğü (Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük)' adlı çalışmamız iki temel aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Dr. Öğr. Üyesi Maruf ÇAKIR tarafından neşredilerek Türk edebiyatı sahasına kazandırılmış olan Rîzî Dîvânı klasik şiirin anlam dünyasını ortak bir platformda toplayan elektronik TEBDİZ (Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü) sistemine yüklenmiştir. Sistemin imkanları sayesinde kelime, kelime grupları ve tamlama yapıları oluşturularak metnin bağlamından hareketle anlamlandırılmıştır. Son olarak anlamlandırılan kelimeler TEBDİZ platformunda bağlamlı dizin haline getirilmiştir. İkinci aşamada ise bağlamlı dizinden elde edilen veriler doğrultusunda şairin söz varlığı muhtelif başlıklar altında ortaya konulmuş, inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde XIX. yüzyıl şairi Rîzî'nin kaynaklarda bulunan hayatı, yaşadığı dönem ve edebî şahsiyeti ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Kapsamlı incelemeler sonucunda oluşturulan bu sözlük araştırmalara malzeme desteği sağlaması, Klasik Türk şiirinin kültürel zenginliğini ortaya çıkarılabilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The vocabulary is a reflection not only of the symbols formed by the combination of certain sounds in a language, but also of the imagination, material and spiritual culture and worldview of the society that speaks that language. The works that directly help to reveal the vocabulary of a language are dictionaries. Through dictionaries, many features of the language or the work whose vocabulary we identify can be revealed. Our study titled 'Rîzî Dîvânı Dictionary (Contextual Index and Functional Dictionary)' prepared for this purpose consists of two main stages. In the first stage, Dr. Lect. Prof. Dr. Maruf ÇAKIR, Rîzî Dîvânı, which was published and brought to the field of Turkish literature, was uploaded to the electronic TEBDİZ (Contextual Index and Functional Dictionary of History and Literature Texts) system, which collects the meaning world of classical poetry on a common platform. Thanks to the possibilities of the system, words, word groups and phrase structures were created and interpreted based on the context of the text. Finally, the interpreted words were turned into a contextualized index on the TEBDİZ platform. In the second stage, in line with the data obtained from the contextualized index, the poet's vocabulary was put forward under various headings and analyzed and evaluated. In addition, in this section, information about the nineteenth century poet Rîzî's life, the period he lived in and his literary personality in the sources are included. This dictionary, which was created as a result of comprehensive examinations, is important in terms of providing material support for research and revealing the cultural richness of Classical Turkish poetry.